U Rusiji je "alkohol najvažniji čimbenik u objašnjenju negativne tendencije u dužini" života, osobito muškaraca, kazao je u utorak Reiner Klingholz, direktor berlinskog Instituta za stanovništvo i razvoj, predstavljajući istraživanje pod naslovom "Svjetska sila u slabljenju".
Životni vijek u Rusiji iznosi 69 godina ali samo 62,8 godina za muškarce što je manje nego u Bangladešu, ističe se u istraživanju.
Rus Sergej Saharov, koautor istraživanja, vidi u toj borbi protiv alkohola jedan od "glavnih demografskih izazova" za svoju zemlju, ako ne i glavni. Vlasti se moraju "usredotočiti na taj element", osobito "na cijenu i uvjete pristupa alkoholu", kaže on.
"U nijednoj drugoj zemlji osim Rusije nije ustanovljen takav pad životnog vijeka u nekoliko desetljeća" te "nijedna druga zemlja na svijetu" nema tako veliku razliku između životnog vijeka žena i muškaraca. U oba slučaja alkohol je glavni čimbenik, ističu iz Instituta.
Rusija se probala potiho suočiti s problemom alkohola prošle godine, uvodeći zabranu prodaje votke nakon 22 sata u Moskvi. No, dosad su sve zabrane propale, kao i ona koju je krajem 80-ih godina pokušao Mihail Gorbačov.
Danas Rus živi prosječno šest godina manje od Kineza i 13 godina manje od Nijemca.