Dodao je da je riječ o procjenama koje još nisu konačne, ali da je riječ o manjim jamstvima od onih na koja se kao slovenski udio računalo prošli tjedan, kad se spominjala okvirna svota od 300 milijuna eura.
Pahor je rekao da je Slovenija još u skupini financijsko stabilnih članica Europske unije koje sudjeluju u paketima pomoći državama članicama euro-zone koje su se našle u financijskim teškoćama, ali da je daljnja stabilnost ovisna o provođenju strukturnih reformi.
U sklopu europskih mjera za pomoć državama koje su se našle u teškoćama, Slovenija je do sada dala 327 milijuna eura kredita Grčkoj i 87 milijuna eura jamstava za Irsku, čime dokazuje da je u skupini država koje su stabilne i sudjeluju u očuvanju eura kao čvrste valute. To je Slovencima teško razumjeti s obzirom na teškoće koje postoje i u Sloveniji, rekao je Pahor.
Slučaj Portugala, koji je zbog popustljivosti u provođenju reformi i političkog kalkuliranja tamošnje oporbe odustao od oštrih mjera štednje te upao u financijsku krizu koja je izazvala pad vlade, Pahor je ocijenio poučnim za Sloveniju u kojoj, po njegovim riječima oporba i pojedine interesne skupine žele zakonska rješenja usmjerena u štednju i stabilizaciju javnih financija opozvati na referendumima zbog političkih razloga.