"Vlada će i dalje inzistirati na nužnim reformama iako protivnici promjena koriste opće nezadovoljstvo u društvu kako bi to spriječili", rekao je Pahor na konferenciji za novinare, nakon sjednice vlade.
Komentirajući rezultat jučerašnjeg referenduma na kojemu se 80 posto birača izjasnilo protiv primjene već usvojenog zakona o malom zapošljavanju koji je trebao regulirati povremeno zapošljavanje studenata, nezaposlenih i umirovljenika, Pahor je naglasio da smatra kako su opsežne reforme za jačanje tržišne konkurentnosti i izlazak iz krize neophodne.
Sindikate, interesne grupe i opozicijske stranke optužio je da koriste opće nezadovoljstvo građana zbog krize kako bi reforme zaustavili na referendumima.
"Nalazimo se u paradoksalnoj situaciji. Ljudi su nezadovoljni sadašnjim stanjem, ali se protive rješenjima da se to promijeni", rekao je Pahor novinarima, dodavši kako u drugim zemljama o reformama odlučuju vlade i parlamenti, a ne referendumi.
Unatoč uvjerljivom porazu vlade na nedjeljnom referendumu, Pahor je najavio da će u kampanji pred novi referendum o mirovinskoj reformi braniti rješenja kojima se protivi velik dio javnosti, oporbenih stranaka i sindikata, ali je istaknuo da uz njegov rezultat neće vezati pitanje opstanka sadašnje vlade ili sebe kao premijera ocijenivši da bi to bilo neodgovorno. No, ponovo je upozorio da reforma zakona o mirovinskom osiguranju, s produžavanjem radnog vijeka za odlazak u mirovinu za tri godine u odnosu na dosadašnje rješenje, nema alternative te da u tom smislu ništa ne nudi niti čelnik opozicije Janez Janša. Dodao je da ni u slučaju da mirovinska reforma na referendumu padne, to ne bi bio "kraj svijeta", te da zbog toga ne bi dao ostavku.