"Na vrhu kraka korupcijske hobotnice, o kojoj će javnost tek saznati, nalazi se bivši premijer Ivo Sanader", ustvrdio je danas Gredelj na konferenciji za novinare.
Gredelj je također rekao da je s tim zahtjevom nedavno upoznao i zamjenika veleposlanika EU u RH Paola Berizzija te voditelja projekata za antikorupciju Fulvija Bianconija.
Najavio je da će pravdu zatražiti na Ustavnom sudu i Europskom sudu za ljudska prava te podnijeti tužbu za naknadu štete nastale zbog nezakonitog postupanja tijela državne vlasti.
Podsjećajući na kronologiju zbivanja Gredelj je naveo da se radi o dvadesetak obitelji koje je podnijelo zahtjev za povrat poljoprivrednog zemljišta (oko 650 000 četvornih metara) krajem 90-tih godina prošlog stoljeća prema Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu u vrijeme jugokomunističke vladavine. Odjel za imovinsko pravne poslove Dubrovačko-neretvanske županije konzultiralo je Ministarstvo pravosuđa koje je utvrdilo da zahtjev ne podliježe tom zakonu. Nakon provedenih dodatnih konzultacija Ministarstvo ipak daje potvrdan odgovor, no da nije moguć povrat zemljišta budući je ono vojno strateški važno, a vlasnicima je, kazao je Gredelj, ponuđena "pravična naknada" od 80 lipa po četvornom metru za zemljište vrijedno 200 do 300 eura po četvornom metru.
Odluku je potpisao predstojnik županijskog Odjela za imovinsko pravne poslove Ivo Žeravica javnosti poznat po sudjelovanju u aferi Štrok, rekao je Gredelj.
Podsjetio je da je još 1995. strateškim planom, na kojem je inzistirala međunarodna zajednica, utvrđeno da će Prevlaka biti isključivo turističko zemljište.
Vlasnici su uložili žalbe koje stoje u ladicama Ministarstva pravosuđa sedam godina, a u međuvremenu se poduzimaju radnje (pripreme za gradnju hotela) koje će vlasnike staviti pred gotov čin, upozorava Gredelj.
Ministarstvo pravosuđa, s obzirom da općina Konavle donošenjem prostornog plana ruši teoriju o strateškoj važnosti zemljišta, ponovno mijenja mišljenje, po treći puta, jer je potvrđeno da su vlasnici u pravu, utvrdivši da zemljište ipak ne podliježe zakonu o povratu imovine oduzete u vrijeme jugokomunističkog sustava, kazao je Gredelj.
Ulogu pravosuđa u tome ocijenio je sramotnom. Napomenuo je da je o svemu izvijestio premijerku Jadranku Kosor, te aktualnog ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića, kao i bivšeg Ivana Šimonovića, ali bez rezultata.