Govoreći na početku sastanka u istočnokineskom gradu Nanjingu, Sarkozy i Geithner pozvali su također na proširenje košarice valuta na kojoj se zasnivaju posebna prava vučenja (SDR) Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), uz istodobno očuvanje stabilnosti eura i dolara.
Trenutno ta košarica obuhvaća samo dolar, euro, funtu i jen.
Na seminaru koji je organizirala Francuska kao trenutni predsjedatelj skupine 20 najvećih razvijenih i gospodarstava u razvoju okupili su se ministri i monetarni dužnosnici G20 kako bi pokušali dogovoriti smjernice reforme globalnog monetarnog sustava u vrijeme kada se globalni oporavak suočava s preprekama proizašlim iz katastrofalnih posljedica potresa i tsunamija u Japanu, te poteškoćama povezanim s dužničkim problemima u eurozoni.
"Jasno je da moramo kreuti prema fleksibilnijem sustavu tečajeva valutne razmjene koji bi svijetu omogućio apsorpciju gospodarskih šokova. No, taj se sustav ne može razviti bez pravila, koordinacije i nadzora. U suprotnome će zavladati nestabilnost", kazao je Sarkozy.
Geithner je dodao da je jaz između fleksibilnih i kontroliranih politika valutnih tečajeva, kao i problemi koji iz njega proizlaze, "najvažniji problem međunarodnog monetarnog sustava današnjice, kojeg treba riješiti".
"Ta asimetrija u politikama valutnih tečajeva stvara dosta napetosti", kazao je Geithner. Ona znatno pojačava pritiske na tržištima u nastajanju s fleksibilnim politikama valutne razmjene, te intenzivira inflatorne rizike u onim gospodarstvima u nastajanju vrijednost čijih se valuta umjetno održava na niskoj razini, dodao je u očitoj aluziji na Kinu.