"Ovom odlukom visokog predstavnika otklonit će se pravne nejasnoće glede statusa izabranih tijela vlasti FBiH dok ustavni sud FBiH ne donese odluku o tim pitanjima", stoji u priopćenju američkog veleposlanstva dostavljenom medijima u Sarajevu.
Veleposlanstvo SAD u BiH također smatra kako je Inzkovom odlukom osigurano funkcioniranje tijela vlasti FBiH što je od ključnog interesa za sve građane.
Nalog visokog predstavnika o suspenziji odluka SIP-a istodobno je međutim oštro osudila bivša predsjednica Federacije BiH Borjana Krišto, a oštra osuda stigla je od skupine od devet hrvatskih stranaka, predvođenih HDZ-om BiH i HDZ-om 1990.
Te su stranke zajednički priopćile kako Inzkove odluke vide kao "uvođenje izvanrednog stanja u državi i rušenje ustavnog poretka". Najavile kako će s drugim političkim saveznicima podnijeti tužbe Europskom sudu za ljudska prava te se žaliti svim drugim nadležnim tijelima od Vijeća Europe do OESS-a.
Priopćenjem u kojemu se kritizira OHR oglasila se i Stranka za BiH (SBiH) Harisa Sailajdžića.
Ta stranka tvrdi kako je najnovija odluka visokog predstavnika tek još jedan dokaz da je u BiH praktično na djelu suspenzija Daytonskog sporazuma a sada i tijela vlasti BiH, što prema mišljenju te stranke "vodi u anarhiju".