Žbogara je na konferenciji za strane dopisnike na pitanje novinara komentirao stajalište nekih austrijskih stranaka da bi austrijska vlada Hrvatskoj kao uvjet za ulazak u EU trebala postaviti zatvaranje nuklearke Krško. Jedina nuklearka u Sloveniji u suvlasništvu je dviju država, a slično je Austrija zahtijevala i od Slovenije prije ulaska u EU 2004.
Žbogar je rekao da bi uvjetovanje hrvatskog ulaska u EU bilo "velik presedan", s obzirom da je susjedna država pred završetkom pristupnih pregovora i da je već zaključila pregovaračko poglavlje o energetici i okolišu koje se vezuje uz tu problematiku.
No, o tome svoju odluku mora donijeti austrijska vlada, dodao je Žbogar.
Rekao je da raspravu o nuklearnoj energiji treba voditi u smirenoj atmosferi nakon nekoliko mjeseci kad se "smire emocije" u javnosti oko nesreće s reaktorima u Japanu, te da će u toj atmosferi i Slovenija onda donijeti "racionalnu odluku" o tome da li graditi drugi nuklearni reaktor u Krškom koji za sada ostaje u slovenskog dugoročnom energetskom programu.
Žbogar je rekao kako su odnosi Slovenije i Hrvatske u stalnom usponu, da se redovito susreću predsjednici dviju država, a da će nakon što Hrvatska zaključi pristupne pregovore on i službeno posjetiti Zagreb. Rekao je i da će za nekoliko tjedana ponovno biti održan regionalni "sastanak trilaterale" slovenskog premijera Boruta Pahora i hrvatske premijerke Jadranke Kosor sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem.
Na pitanje je li nastupio zastoj u rješavanju dugova Ljubljanske banke, Žbogar je rekao da su se Hrvatska i Slovenija dogovorile da se to pitanje rješava novim krugom pregovora u okviru baselske Banke za međunarodna poravnanja (BIS), ali da se čeka da na pregovore pristanu i ostale pravne slijednice bivše SFRJ jer se radi o multilateralnom pitanju.