Japan će zabilježiti kratkoročno usporavanje gospodarskih aktivnosti, no rast će se ponovno oporaviti na razine čak i više od onih prije katastrofe, ocjena je dužnosnika MMF-a.
Upozoravaju ipak da bi izglede za oporavak mogle zakomplicirati moguće restrikcije struje zbog izvanrednog stanja u nuklearki Fukushima Daiichi i zatvaranja drugih nuklearnih postrojenja, kao i prijetnja radijacije.
"Neizvjesnosti povezane s stanjem u nuklearnom sektoru i prekidi u opskrbi električnom energijom mogli bi zakočiti oporavak, uzrokujući poremećaje u proizvodnji diljem zemlje i pritišćući raspoloženje kompanija i potrošača", kazao je čelnik MMF-ovog odjela za regiju Azije i Pacifika Ken Kang.
Naglasio je ipak kako unatoč nastaloj šteti, koju japanska vlada procjenjuje na dvostruko veći iznos od onog u slučaju potresa u Kobeu, MMF smatra da je Tokio fiskalno dovoljno jak da se nosi s troškovima oporavka. Povećanje potrošnje neće duguročno utjecati na fiskalnu poziciju Japana, ističe Kang.
Dužnosnici su pohvalili japanske institucije, posebice Bank of Japan, zbog "odlučnog i brzog" odgovora, naglasivši kako japanskoj vladi ne treba vanjska pomoć jer trenutno raspolaže s 1.300 milijardi jena (16 milijardi dolara) koje može odmah doznačiti za potrebe poticanja oporavka.