TOKIO
Japan je u petak priopćio da su radnici koji su opečeni dok su pokušavali ohladiti oštećeni reaktor u nuklearki Fukushimi bili izloženi 10,000 puta većoj razini radijacije od očekivane, što bi moglo značiti da postoje pukotine na ključnoj komori u kojoj se nalazi nuklearno gorivo. Nakon nekoliko dana, kako se činilo, stabilizacije stanja u nuklearki, najnoviji razvoj događaja mogao bi predstavljati veliki udarac za napore inženjera da zaustave istjecanje radioaktivnosti iz kompleksa Fukushima Daiichi, teško oštećenog u potresu i tsunamiju prije dva tjedna. Više od 700 tehničara radilo je u smjenama kako bi stabiliziralo kompleks sa šest reaktora, ali oni su povučeni nakon što su u četvrtak trojica radnika izložena visokim razinama radijacije dok su pokušavali promijeniti kabel u reaktoru 3. Dvojica radnika prebačena su u bolnicu zbog sumnji u opekline od radijacije pošto im se radioaktivna voda prelila preko ruba čizama, rekli u dužnosnici. "Zagađena voda imala je razinu radijacije 10,000 puta veću od razine koju bi imala voda koja cirkulira dok reaktor normalno radi", rekao je dužnosnik japanske nuklearne agencije Hidehiko Nishiyama. "Moguće je da postoji oštećenje na reaktoru", dodao je. Dužnosnici su i ranije rekli da su manje eksplozije koje su se dogodile možda oštetile reaktor, ali ovako visoka razina radijacije daje naslutiti da su oštećenja veća nego se prije vjerovalo.
PEKING
Dva Japanca hospitalizirana su nakon što su u srijedu doputovala u Kinu iz Tokija komercijalnim letom jer je kod njih zabilježena "visoka" stopa radioaktivnosti, objavila je u petak kineska administracija zadužena za sigurnost i karantenu. Dva Japanca koja su letjela na liniji Tokio-Wuxi, u kineskoj istočnoj pokrajini Jiangsu, imala su razinu radioaktivnosti "koja je ozbiljno premašivala dopuštene granice", objavila je opća uprava za nadzor kvalitete, inspekciju i karantenu. Ranije su jedino slučajevi Japanaca kod kojih su zabilježene abnormalne stope radioaktivnosti objavljeni u Tajvanu, 17. ožujka, nakon lančanih nesreća u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukushimi. Dva su Japanca stanovala u krugu od 200 do 350 km od nuklearne centrale teško oštećene u potresu i tsunamiju 11. ožujka, na istoku Japana.
JANGON
Najmanje 60 ljudi je poginulo, a stotinjak ih je ozlijeđeno u potresu magnitude 6,8 po Richteru koji je u petak pogodio istok Mianmara, a osjetio se na cijelom indokineskom poluotoku, objavile su mjesne vlasti. Najbliže epicentru potresa bili su gradovi Tarlay, Mine Lin i Tachilek u kojima je srušeno 130 kuća ili zgrada. Strahuje se zbog toga da bi broj žrtava mogao biti veći. Američki geofizički institut (USGS) objavio je da je epicentar potresa bio na granici Tajlanda i Laosa, nekih stotinjak kilometara sjeverno od tajlandskog grada Chiang Raija, u području tzv. zlatnog trokuta, drugog najvećeg svjetskog proizvođača opijuma. Potres je bio na dubini od deset kilometara.
BRUXELLES
Zemlje članice NATO-a usuglasile su se u četvrtak navečer da će Savez nadgledati zonu zabrane leta iznad Libije, proglašenu kako bi se zaštitili tamošnji civili od zračnih udara snaga Moamera Gadafija, objavio je glavni tajnik Saveza Andres Fogh Rasmussen. Rasmussen je rekao da se mandat angažmana NATO-a odnosi samo na provedbu zone zabrane leta, ali da Savez može djelovati u samoobrani. To znači da NATO neće preuzeti zapovijedanje nad svim vojnim operacijama u Libiji, kako je ranije najavio turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu. "Zasad ćemo imati dvije odvojene operacije, onu savezničke koalicije i ovu NATO-a", rekao je Rasmussen. Rasmussen je rekao da se nastavljaju razgovori o proširenju uloge NATO-a, "ali takva odluka još nije donijeta".
OSAKA
Broj poginulih u potresu i tsunamiju od 11. ožujka na sjeveroistoku Japana službeno je premašio 10 tisuća, dok je nestalih više od 17 tisuća, objavila je japanska nacionalna policija u petak, dva tjedna nakon katastrofe. Prema najnovijim statistikama, policija navodi da je potvrđena brojka od 10.035 poginulih te 17.443 nestalih. Broj ozlijeđenih iznosi 2775, dodala je policija zadužena za usklađivanje statističkih podataka iz različitih prefektura i identificiranje tijela. Radi se o najpogibeljnijoj prirodnoj katastrofi koja je pogodila Japan nakon 1923. kad je potres na području Tokija usmrtio više od 142 tisuće osoba.
DUBAI
Ujedinjeni Arapski Emirati poslat će 12 borbenih zrakoplova u misiju nadgledanja zone zabrane letenja iznad Libije, objavila je u petak državna novinska agencija WAM. "Zračne snage UAE-a osigurat će šest zrakoplova F-16 i šest Miragea za sudjelovanje u ophodnjama nametanja zone zabrane letenja iznad Libije. Sudjelovanje UAE-a počet će sljedećih dana", priopćio je WAM citirajući ministra vanjskih poslova šeika Abdulaha bin Zajeda al-Nahajana. UAE je druga arapska zemlja koja je pristala sudjelovati u operaciji u Libiji, nakon Katara koji je u misiju poslao četiri zrakoplova.