FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Počast braniteljima poginulima nakon "Maslenice"

Autor: barn
ZADAR, 21. ožujka 2011. (Hina) - Na mjesnim grobljima u Sukošanu i Škabrnji danas je odana počast desetorici hrvatskih branitelja koji su stradali od 18. do 23.ožujka 1993. u obrani područja oslobođenih u akciji "Maslenica".

To su pripadnici 93. zrakoplovne baze u Zemuniku i 7. domobranske pukovnije iz Zadra - Marijanu Grdoviću, Marinu Jeraku, Milanu Mrdalju, Šimi Smoliću, Darku Torbarini, Mladenu Veleslaviću, Zoranu Bašiću, Radi Bilaveru, Slavku Eraku i Ivanu Klarinu.

Osamnaestu obljetnicu pogibije desetorice branitelja polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća obilježili su predstavnici 93. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a u Zemuniku, 7. domobranske pukovnije, Zadarske županije, obitelji stradalih te brojnih udruga proizišlih iz Domovinskog rata.

Tadašnji zapovjednik 7. domobranske pukovnije Danijel Telesmanić Did rekao je kako hrvatski građani sve više zaboravljaju što su branitelji dali za njih i za Hrvatsku. "Sve više zaboravljamo ono što su učinili ovi ljudi koji su dali svoje živote da bi stvorili hrvatsku državu. O tome se jako malo govori, zapravo, to se uopće ne spominje, a djeca u školama o tome ništa ne znaju. Jedino možda mi koji smo sudjelovali u Domovinskome ratu i stvarali Hrvatsku o tome pripovijedamo svojoj djeci i unucima", poručio je negdašnji zapovjednik Telesmanić.

Operacija "Maslenica" izvedena je od 22. do 27. siječnja 1993. Tijekom akcije oslobođeno je zadarsko zaleđe, Masleničko ždrilo i Zrakoplovna baza Zemunik, a naknadno je oslobođena i brana Peruča koju su pobunjeni Srbi pokušali uništiti. Za napadnih djelovanja u operaciji je poginulo 13 branitelja, u obrani dosegnutih crta 26. i 27. siječnja poginulo je još 6 i ranjeno 70 branitelja. U snažnim topničko-tenkovskim te pješačko-diverzantskim napadima odmah nakon "Maslenice" do 31. ožujka 1993. broj poginulih hrvatskih branitelja popeo se na 127.

Da bi se osvetile za poraz, srpske su neprijateljske snage 2. veljače prema Zadru uputile željeznički vagon pun eksploziva u nakani da razore grad. Vagon je, nasreću, eksplodirao pred tunelom u Debeljaku kod Zadra. Snažni protunapadi trajali su sve do svibnja 1993., a težište neprijateljskog djelovanja bilo je u Novskom ždrilu da bi se onemogućio promet pontonskim mostom koji je 36 puta izravno pogođen.

(Hina) xbarn ymć

An unhandled error has occurred. Reload 🗙