Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 porast.
Crobex indeks ojačao je jučer 0,59 posto, na 2.259 bodova, a Crobex10 0,48 posto, na 1.254 bodova.
Redovni promet iznosio je 17,8 milijuna kuna, što je za otprilike 21 milijun manje nego prethodnoga dana.
Najlikvidnija je bila dionica Ine, s prometom od 6,3 milijuna kuna. Cijena joj je ojačala 0,37 posto, na 4.030 kuna.
„Domaće tržište i danas bi moglo stagnirati, vjerojatno s pozitivnim predznakom uslijed oporavka cijena dionica na vodećim svjetskim burzama. U proteklih tjedan dana tržište je pokazalo otpornost na negativna vanjska kretanja, no nema poticaja za daljnji snažniji rast zbog domaćih dnevno-političkih zbivanja“, kaže Maja Bešević, portfelj menadžerica u Podravskoj banci.
Nakon tri dana poniranja, u četvrtak su cijene dionica na Wall Streetu porasle, no mršav obujam trgovanja pokazuje da su ulagači i dalje oprezni zbog nuklearne krize u Japanu.
A jutros su na azijskim burzama cijene dionica znatno porasle, nakon što je skupina G7 najbogatijih zemalja svijeta najavila intervencije kako bi se spriječio daljnji rast tečaja jena, koji je jučer prema dolaru dosegnuo najvišu razinu u povijesti.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks porastao 2,7 posto, dok su burzovni indeksi u Singapuru, Šangaju, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji ojačali su između 0,2 i 1,6 posto.
I na europskim burzama jutros cijene dionica rastu, drugi dan zaredom.
„U najvećem fokusu investitora i dalje će biti vijesti vezane uz nuklearku Fukushima. No, pozitivno je jutros na tržišta djelovala najava intervencija G7“, ocjenjuje Bešević.
Kako dodaje, idućih će dana ulagači na svjetskim tržištima analizirati posljedice prirodne i nuklearne katastrofe u Japanu na globalno gospodarstvo, tako da se može očekivati oprezno i neizvjesno trgovanje.
A pozornost investitora ponovno se vraća i na zbivanja na sjeveru Afrike, nakon rezolucije Ujedinjenih naroda o uvođenju zone zabrane leta nad Libijom.
„Situacija u Libiji utjecat će na rast cijena nafte, pa će investitori pratiti daljnji razvoj događaja, ponajviše zbog negativnog utjecaja visokih cijena nafte na globalni gospodarski oporavak“, navodi Bešević.
Danas će dio investitora obratiti pozornost i na kriterije prema kojima će Europska bankarska uprava (EBA) provesti novi stres test na izdržljivost 88 europskih banaka na krizu, kako bi utvrdila raspolažu li s dovoljno kapitala.
Na brodarskom tržištu, pak, indeks vozarina sipkog tereta BDI pao je jučer četvrti dan zaredom, te je na putu da završi tjedan u minusu, po prvi puta nakon tri tjedna oporavka. Sada iznosi 1.533 boda.
„Najviše su pale vozarine za cape-size brodove, koje se trenutno kreću oko 9.000 dolara. Vozarine će vjerojatno i dalje biti pod pritiskom, jer će ove godine svjetska flota biti uvećana za 13 posto zbog ulaska novogradnji, a rast obujma svjetske trgovine procjenjuje se na 6 posto“, navodi Bešević.