Stanovnici Abyeija trebali su održati zaseban referendum istodobno s ostatkom Južnog Sudana u siječnju te odlučiti hoće li postati dio sjevera ili juga. Pokušaji da se osnuje povjerenstvo za referendum ostali su u slijepoj ulici zbog svađa oko prava glasa između zajednica na tom području.
"Abyei i dalje ostaje zapaljiva točka koja može ugroziti cijeli mirovni proces. Pozivam stranke CPA (Sveobuhvatni mirovni sporazum) da poduzmu hitne mjere za smirivanje napetosti u regiji i hitno postignu dogovor o svim otvorenim pitanjima", rekao je Mohamed Chande Othman, neovisni stručnjak UN-a za stanje ljudskih prava u Sudanu.
Referendum je bio vrhunac mirovnog sporazuma iz 2005., kojim su završena dva desetljeća građanskog rata između sjevernog i južnog Sudana. CPA je utro put za pravo na samoopredjeljenje Južnog Sudana.
U priopćenju objavljenom na kraju svog posjeta Sudanu, od 6. do 13. ožujka, Othman je pozvao vlasti da istraže sva izvješća o ubojstvima i napadima na civile u Abyeiju te izvedu odgovorne pred lice pravde.
"Od referenduma je bilo pet većih incidenata ili nasilnih sukoba u regiji Abyei između lokalne policije i naoružanih pripadnika plemena Misseriya, koji su rezultirali pogibijom civila i masovnim raseljavanjem", upozorio je Othman.
Misija UN u Sudanu (UNMIS) u međuvremenu je potvrdila da su obje strane ojačale svoje položaje unutar područja Abyei, te je potvrdila prisutnost sudanskih oružanih snaga i pripadnika Sudanske narodne oslobodilačke vojske (SPLA), koji nisu povezani sa Zajedničkim integriranim postrojbama za Abyei.