Tisuće su ljudi izgubile živote a milijuni ostali bez pitke vode, struje, krova nad glavom ili grijanja nakon što je potres jačine 8,9 stupnjeva u petak pogodio Japan i pokrenuo snažan tsunami koji je poharao obalno područje sjeverno od glavnog grada Tokija.
Potres je mnoge kompanije prisilio na obustavu proizvodnje. Kako se šteta tek procjenjuje, kompanije i analitičari upozoravaju da još nije moguće preciznije utvrditi koliko bi dugo ti prekidi mogli trajati.
"U ovome trenutku apsolutno je nejasno u kojoj će mjeri prekidi opskrbe strujom utjecati na proizvodnju i poslovanje kompanija", ističe viši strateg SMBC Friend Securities Toshihiko Matsuno.
Japan je vodeći svjetski proizvođač elektronike koji je, prema podacima konzultantske tvrtke IHS iSuppli, u prošloj godini bio zaslužan za 14 posto globalne proizvodnje računala, potrošačke elektronike i druge komunikacijske opreme.
Najteže su pogođene tvrtke susjedne Južne Koreje, uvelike ovisne o japanskim staklima za LCD televizore, opremi za čipove, silikonskim pločicama i drugim proizvodima potrebnima u proizvodnji poluvodiča.
Tvrtke ovisne o japanskom čeliku, poput južnokorejskih brodograditelja, također će imati problema u opskrbi ili će se suočiti s višim cijenama zbog poremećaja koje su uzrokovali potres i njegove posljedice.
Južna Koreja matična je zemlja tri najveća svjetska brodogradilišta - Hyundai Heavy Industries, Daewoo Shipbuilding i Marine and Samsung Heavy Industries. "Potres je prema dosadašnjih izvješćima pogodio oko 20 posto japanskih kapaciteta proizvodnje čelika", kaže analitičar Hyundai Securitiesa u Seulu Kim Hyun-tae.
Potres također prijeti smanjenjem proizvodnje japanskih polisilikona i pločica, materijala koji se koriste u solarnoj industriji za proizvodnju električne energije iz energije Sunca.