Terminski Dow Jones indeks u 14,00 sati bio je 40 bodova u minusu, a tehnološki Nasdaq 4,75 bodova.
Istodobno, S&P 500 terminski indeks bio je na gubitku 1,9 boda, te ispod fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
Dosad najveći potres pogodio je danas sjeveroistok Japana, izazvavši potom tsunami visok oko 10 metara koji je pomeo sve sa svojeg puta, uključujući kuće, brodove i vozila.
Iako su japanski terminski indeksi potonuli 3,3 posto, tržišni analitičari sada smiruju situaciju, ocjenjujući da je njihov pad bio možda preoštar jer se čini da najvažnija infrastruktura i glavni japanski gradovi nisu pogođeni.
Investitore je razočarao i podatak o skoku inflacije u Kini u veljači za 4,9 posto, što bi ponovno moglo potaknuti tamošnje monetarne vlasti na zaoštravanje monetarne politike.
Sa zabrinutošću prate i zbivanja na Bliskom istoku i sjeveru Afrike, ponajviše zbog za danas planiranih prosvjeda u Saudijskoj Arabiji.
Od makroekonomskih pokazatelja, očekuje se objava prometa u američkoj maloprodaji.
„Vijest o potresu u Japanu i upozorenje o tsunamiju u nizu pacifičkih zemalja na kraju tjedna smanjio je apetit za rizik na najmanju moguću mjeru. Tome još treba dodati i nervozu investitora oko dužničke krize u perifernim članicama eurozone i situacije u Libiji“, kaže Kathleen Brooks iz Forex.coma.
Na europskim burzama cijene dionica potonule su na najnižu razinu u zadnja tri mjeseca. Londonski Ftse indeks u minusu 0,24 posto, na 5.831 boda, frankfurtski DAX 1 posto, na 6.991 bod, a pariški CAC 0,7 posto, na 3.936 bodova.