Poduzetnici naglašavaju da zbog loše regulacije znatan dio prihoda završi u sivoj ekonomiji, pa prihodi države umjesto 100 milijuna kuna iznose 12 do 15 milijuna kuna godišnje.
Zabavnim igrama u Hrvatskoj se bavi oko 150 tvrtki koje ukupno zapošljavanju oko 500 djelatnika, ali ta djelatnost nije zakonski regulirana, upozoravaju u HUP-u.
Podsjećaju da je do 1994. godine postojao Zakon o igrama na sreću i zabavnim igrama koji je regulirao obje djelatnosti, a da nakon toga država regulira samo igre na sreću.
To bi većini poduzetnika odgovaralo, kad im ne bi dolazile kontrole i inspekcije koje ne znaju kako postupati, navode u HUP-u.
Kažu da je djelatnost samo djelomično regulirana Zakonom o financiranju jedinica lokalne uprave.
Članovi Koordinacije žele sudjelovati u izradi regulative za djelatnost proizvođača i priređivača zabavnih igara, izgradnji odnosa s jedinicama lokalne i porezne uprave te reguliranju statusa zabavnih aparata s mogućnošću nagrade.
Najavljuju da će prva aktivnost Koordinacije biti zahtjev nadležnim tijelima da se krene u izmjenu Pravilnika o priređivanju zabavnih igara i Pravilnika o uvjetima tehničke ispravnosti automata za zabavne igre, jer poduzetnici procjenjuju da je njih lakše mijenjati s obzirom na nevoljkost države da mijenja Zakon o financiranju lokalne uprave.