Predsjednik Abdelaziz Buteflika odlučio je 3. veljače da će ukinuti izvanredno stanje na zahtjev oporbe. Predsjednik države objavio je tu informaciju mjesec dana nakon nereda koji su izbili početkom godine, u kojima je pet osoba poginulo a više od 800 je ranjeno.
U vrijeme trajanja izvanrednog stanja vojska je obnašala ovlasti policije a političke slobode su bile ograničene.
"Nacrt odredbe kojom se ukida zakonodavni dekret od 6. veljače 1993. o produljenju izvanrednog stanja uvedenog na temelju predsjedničkog dekreta od 9. veljače 1992. prihvatila je u utorak vlada", po tekstu priopćenja.
"Taj nacrt odredbe stupit će na snagu čim se uskoro objavi u Službenom listu", ističe se u priopćenju u kojemu se ne navode druge pojedinosti.
Vojska se ipak neće vratiti u vojarne i nastavit će borbu protiv terorizma.
Alžirske vlasti uvele su izvanredno stanje kako bi se borile s islamističkom gerilom koja se pobunila zbog poništenja rezultata parlamentarnih izbora u prosincu 1991. na kojima je Islamska fronta spasa (FIS, raspušten) već u prvom krugu osvojila apsolutnu većinu.
Pošto je Visoko vijeće za sigurnost odlučilo da neće organizirati drugi krug izbora, čelnici FIS-a pozvali su svoje aktiviste da pobjedu brane oružjem.
Alžir je tada zahvatilo opće nasilje u kojemu je ubijeno dvjestotinjak tisuća ljudi, po službenim izvorima.