Većinu toga vremena držao je i visoko mjesto u zapadnjačkoj galeriji omraženih likova.
Potpunu kontrolu nad državom održavao je progonom političkih protivnika, ali sada i njegova naftom bogata zemlja počinje osjećati vjetrove promjena koji pušu diljem arapskog svijeta.
Protuvladini prosvjednici sukobili su se s policijom i Gadafievim pristašama u gradu Bengaziju na istoku zemlje, a Human Rights Watch prenosi kako su najmanje 24 osobe poginule u dvodnevnim nemirima ovoga tjedna.
Najdugovječniji čelnik arapskog svijeta, Gadafi nema službenu upravljačku funkciju i poznat je kao "bratski čelnik i vođa revolucije".
Smatrali ga vizionarom ili diktatorom, Gadafiju se ne može poreći osebujan i jedinstven stil.
Njegova sklonost velikim gestama najviše dolazi do izražaja tijekom vanjskopolitičkih putovanja i posjeta kada spava u svome šatoru pod zaštitom desetaka tjelesnih čuvarica.
Tijekom posjeta Italiji u kolovozu prošle godine, Gadafijev poziv stotinama djevojaka da se obrate na islam zasjenilo je politički sadržaj dvodnevnih putovanja, koji je trebao osnažiti odnose Tripolija i Rima.
Američke diplomatske bilješke objavljene na WikiLeaksu dodatno su rasvijetlile ukus libijskog čelnika.
U jednoj od njih, objavljenoj u The New York Timesu, opisuje se kako je 2009. Gadafi ustrajao da ostane na prvom katu zgrade UN-a u New Yorku jer nije želio ili se nije mogao penjati više od 35 stepenica.
Govori se i o tome kako se libijski čelnik uvelike oslanja na svoje četiri ukrajinske medicinske sestre, uključujući i onu koju se opisuje kao "raskošnu plavušu" s kojom je, nagađa se u bilješci, u romantičnoj vezi.
Gadafi je rođen 1943. u obitelji beduinskog stočara, u šatoru kod grada Sirta na obali Sredozemnog mora. Napustio je studij zemljopisa i odlučio se za vojnu karijeru.
Vlas je preuzelo krvavim vojnim udarom 1969. kada je svrgnuo kralja Idrissa, a 70-tih godina prošlog stoljeća formulirao je svoju "treću univerzalnu teoriju", srednji put između komunizma i kapitalizma.
Gadafi je kontrolirao ubrzani gospodarski razvoj nekoć siromašne zemlje, ranije malo poznate osim po naftnim nalazištima i pustinji u kojoj su se odigravale neke od najvećih tenkovskih bitaka u Drugom svjetskom ratu.
Gadafi je prošloga mjeseca rekao kako sumnja da je promjena vlasti u susjednom Tunisu izazvana intervencijom izvana.
Dodao je kako ga "boli" nasilje u Tunisu i da su tamošnji stanovnici prenaglili svrgnuvši predsjednika Zinea al-Abidinea Bena Alia.