Prošle godine poginulo je 426 osoba dok je 2009. bilo 548 poginulih, čime je, navode u MUP-u, ostvaren glavni cilj Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa RH od 2006. do 2010. da se broj stradalih na sto tisuća stanovnika smanji na deset.
MUP navodi kako su i ostali pokazatelji stanja sigurnosti cestovnog prometa na najnižoj razini unatrag 15-ak godina, navodeći kako je u 2010. godini, u odnosu na godinu ranije, ukupan broj prometnih nesreća smanjen za 11,9 posto, broj nesreća s poginulima za 18,5 posto, dok je broj nesreća s ozlijeđenima smanjen za 15,5 posto.
Prema MUP-u, odskače i podatak o smanjenju broja prometnih nesreća koje su uzrokovali mladi vozači od 16 do 24 godine, odnosno osjetno je smanjen udio te dobne skupine vozača u svim vrstama nesreća i s njima povezanim stradanjima.
Obećavajuće je, smatraju u MUP-u, što su smanjenja postignuta u uvjetima stalnog rasta broja vozila i vozača kao i ukupnog obujma prometa.
Policija je analizom utvrdila da se najteže prometne nesreće događaju zbog ljudskih grešaka, odnosno grubog kršenja prometnih pravila i nepoštivanja prometne signalizacije.
Glavni uzrok pogibelji je i dalje brzina. Tako je zbog nepoštivanja njenog ograničenja ili njenog neprilagođivanja uvjetima na kolniku poginulo 50 posto ukupno poginulih.
Poboljšanju statistike pridonijele su aktivnosti, preventivne i represivne mjere policije, kojima se stanje sigurnosti u cestovnom prometu htjelo podići na višu razinu, i time približiti europskom, kažu u MUP.
Poboljšanju stanja, uz te aktivnosti, pridonijelo je i poboljšanje obuke vozača i tehničkih pregleda vozila, te edukacija sudionika u prometu kroz razne kampanje, ali i uključivanje javnosti, od udruga do državnih ustanova, u aktivnosti vezane uz sigurnost cestovnog prometa.