Ashton, koja je doputovala u ponedjeljak ujutro, trebala bi razgovarati s tuniskim premijerom Mohamedom Ganušijem i sastati se s predsjednicima povjerenstava za političke reforme i istragu o zloporabi i korupciji u vrijeme režima Ben Alija koji je svrgnut s vlasti prije točno mjesec dana.
Asthon je 8. veljače zatražila provedbu "istinske" političke reforme u toj zemlji kao što je bila u Egiptu, nudeći tim zemljama pomoć u suzbijanju korupcije i u dolasku na vlast transparentnijih vlada.
Visoka predstavnica dolazi dok kriza između Tunisa i Italije doseže vrhunac, pošto su se tisuće ilegalnih tuniskih emigranata iskrcale u Italiji zadnjih dana.
Rim je u nedjelju, strahujući od humanitarne krize, zatražio posredovanje EU-a, koji je talijanski ministar unutarnjih poslova Roberto Maroni optužio da ne čini ništa.
Ashton će provjeriti stanje na terenu, rečeno je u Bruxellesu, a EU razmišlja kako pomoći Italiji da zaustavi iskrcavanje ilegalnih tuniskih emigranata na svoj otok Lampedusu.
Visoka predstavnica će u Tunisu razgovarati i o visini pomoći EU-a radi poticanja tuniske gospodarske djelatnosti.
EU trenutačno izdvaja za Tunis između 80 i 90 milijuna eura na godinu nepovratnih sredstava. Europska investicijska banka odobrila mu je 2010. zajam od 500 milijuna eura za infrastrukturu.
EU, koji je već ponudio konkretnu pomoć za organiziranje predsjedničkih i parlamentarnih izbora što će se održati za šest mjeseci, razmišlja o povećanju programa gospodarske pomoći za Tunis u iduće tri godine.
Ashton je već potvrdila da je EU spreman osnažiti odnose s Tunisom i dodijeliti mu "poseban status", kakav je već dodijelila Maroku, što će im omogućiti niže carine na europskom tržištu.