ZAGREB/MUENCHEN - Svijet s obzirom na nove izazove sigurnosti prolazi kroz fundamentalne promjene sigurnosnih sustava, a hrvatska vanjska i sigurnosna politika prepoznata je kao ona koja je anticipirala te promjene, izjavio je u subotu u Muenchenu hrvatski ministar obrane Davor Božinović. Božinović sudjeluje na 47. Konferenciji o sigurnosti koja slovi kao najvažniji svjetski forum za obrambena i sigurnosna pitanja i okuplja oko 350 predstavnika sigurnosne i obrambene politike iz čitavog svijeta među kojima su i mnogi šefovi vlada i država kao i resorni ministri. "U središtu pozornosti su budući sigurnosni izazovi na koje međunarodna zajednica mora odgovoriti kroz umreženu sigurnost", rekao je Božinović u telefonskom razgovoru za Hinu. "U sigurnosnom smislu svijet prolazi kroz fundamentalne promjene. Svi su, pa i Hrvatska, kao i cijeli NATO, pred promjenama sigurnosnih sustava", dodao je ministar. Po njegovim riječima, uloga NATO-a je revidirana nakon Lisabonskog summita, osobito u pogledu regionalnog grupiranja snaga i podjele tereta u međunarodnim misijama. "Hrvatska vanjska i sigurnosna politika prepoznata je kao ona koja je anticipirala te promjene", ustvrdio je Božinović dodajući da se taj novi koncept očituje kroz suradnju sa susjednim zemljama u okviru Američko-jadranske povelje i osnivanje regionalne škole policije. Božinović se tijekom konferencije odvojeno susreo s britanskim, njemačkim i afganistanskim ministrima obrane.
ZAGREB - Hrvatski ministar obrane Davor Božinović, koji sudjeluje na sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu u subotu se na rubu konferencije susreo s ministrima obrana Velike Britanije Liamom Foxom, Njemačke Karl Theodorom zu Guttenbergom, te Afganistana Abdulom Rahimom Wardakom, priopćio je MORH. U razgovoru s ministrima Božinović je istaknuo obrambene prioritete Hrvatske među kojima su izrada novih strateških dokumenata na području obrane te nastavak reformi obrambenog sustava, a posebno je istaknuo ulogu i angažman pripadnika OSRH u međunarodnim mirovnim misijama, kaže se u priopćenju. Božinović je također istaknuo ulogu Hrvatske u regiji te sudjelovanje u regionalnim inicijativama poput Američko-jadranske povelje A5 koje doprinose sigurnosti u regiji i mirovnim operacijama u svijetu. U razgovoru s Guttenbergom, ministar Božinović se posebno interesirao za trenutnu reformu njemačkih oružanih snaga koja uključuje dosad najveću reformu obrambenog sustava od njegova osnivanja, a podrazumijeva uvođenje potpuno profesionalne vojske i jačanje razmjestivih vojnih snaga u mirovnim misijama koje Njemačka planira u veličini od oko 10.000 pripadnika. Ministar Guttenberg je posebno naglasio dobru obrambenu suradnju između dviju zemalja, kaže se u priopćenju. U razgovoru s britanskim ministrom obrane Foxom bilo je govora o sigurnosti u regiji s posebnim naglaskom na stanje u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, te o 'cyber' sigurnosti, u kojoj je Velika Britanija jedna od vodećih država, a što je bila jedna od tema muenchenske konferencije. Afganistanski ministar obrane Wardak posebno je zahvalio na doprinosu koji Hrvatska, kao relativno manja zemlja pruža međunarodnoj misiji u Afganistanu te istaknuo kako se napori međunarodne zajednice vide kroz veću razinu sigurnosti u zemlji nego što je to bilo ranije, navodi se u priopćenju. Božinović i Wardak razgovarali su o mogućnostima plasmana roba hrvatske vojne industrije na afganistansko tržište za što je afganistanska strana pokazala zanimanje, rečeno je u priopćenju.
KAIRO - Prosvjednici u Egiptu subotnju skupnu ostavku čelništva vladajuće stranke odbacili su kao varku koja ih neće odvratiti od njihovog cilja da svrgnu predsjednika Hosnija Mubaraka. Državna televizija je izvijestila da je ostavku dalo samo čelništvo stranke, uključujući i predsjednikovog sina Gamala, i imenovalo za novog glavnog tajnika Hossama Badrawija kojeg se smatra liberalnijim. Izvješća televizijske postaje Al Arabiya da se sa čela stranke povukao i predsjednik Hosni Mubarak kasnije su povučena. Prosvjednike u Egiptu se, međutim, posljednji potez nije dojmio. "To nisu postignuća za prosvjednike, to je trik režima. To nije ispunjenje naših zahtjeva", rekao je jedan od prosvjednika, za agenciju Reuters. "To je pokušaj da se popravi slika stranke ali to ne riješava pravi cilj revolucije: rušenje režima, počevši s ostavkom predsjednika Mubaraka", izjavio je jedan od vodećih pripadnika Muslimanskog bratstva Mohamed Habib. "To je pokušaj da se zaguši revolucija i dobije na vremenu". Potpredsjednik Omar Sulejman započeo je sastanke s istaknutim neovisnim i glavnim ličnostima oporbe, izvijestila je državna televizija, kako bi pokušao osigurati slobodne i poštene buduće predsjedničke izbore u skladu s ustavom. Mubarak je ranije restrukturirao svoju vladu ali je rekao da namjerava ostati predsjednik do izbora u rujnu. Ostavke čelništva Nacionalne demokratske stranke dužnosnik SAD-a je ocijenio kao pozitivan korak ali je rekao da administracija očekuje i "daljnje korake". Ključni egipatski saveznik SAD, koji je tražio da tranzicija odmah počne, naznačio je moguću promjenu pristupa rekavši da bi Mubarak trebao ostati na vlasti kako bi nadzirao taj proces. Posebni izaslanik SAD-a za Egipat Frank Wisner je izjavio na Muenchenskoj sigurnosnoj konferenciji da Mubarak "treba ostati na položaju kako bi usmjeravao te promjene".
MUENCHEN - Kvartet bliskoistočnih mirovnih pregovarača (UN, EU, Rusija i SAD) u subotu je na marginama sigurnosne konferencije u Muenchenu izvijestio kako će mu u ovome trenutku prioritet biti utjecaj dramatičnih događaja u Egiptu i drugdje u regiji na privremeno prekinute mirovne pregovore između Izraelaca i Palestinaca. Kvartet u priopćenju navodi da daljnje odgode u pregovorima mogu "iznimno štetiti regionalnom miru i sigurnosti". Američka državna tajnica Hillary Clinton, glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, šefica vanjskih poslova EU-a Catherine Ashton i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nazočili su sastanku Kvarteta tijekom međunarodne sigurnosne konferencije u Muenchenu. "Članice Kvarteta razmotrile su implikacije ovih događaja na arapsko-izraelski mir te su se složile da o svemu nastave razgovarati na predstojećim sastancima", navodi se u priopćenju sa sastanka. Kvartet također "poziva strane u sukobu da pokušaju nadvladati trenutačne prepreke u mirovnom procesu". U priopćenju Kvarteta stoji kako četiri strane ponovno ističu potporu zaključenju izraelsko-palestinskih pregovora do rujna te se najavljuje njihov sastanak polovinom ožujka.
ZAGREB - Politički čelnici sastaju se u subotu u i izvan Egipta kako bi pronašli izlazak iz opasne "pat pozicije" između egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka i prosvjednika koji traže njegov odlazak s vlasti, prenose agencije. "Status quo jednostavno je neodrživ", izjavila je američka državna tajnica Hillary Clinton na sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu u subotu, 12. dana masovnih prosvjeda protiv Mubaraka, osvrčući se ne samo na stanje u Egiptu, nego diljem Bliskog istoka. Mubarak, koji je rekonstruirao svoju vladu ali odbija odlazak s vlasti, susreo se u subotu s nekim novim ministrima, jasno dajući do znanja kako ne pristaje na zahtjev stotina tisuća ljudi koji traže odlazak 82-godišnjeg egipatskog predsjednika, prenosi Reuters. Ministrica trgovine Samiha Fawzi rekla je nakon sastanka da je egipatski izvoz u siječnju pao za šest posto zbog nemira i policijskog sata u zemlji. Vlasti osiguravaju dodatnu opskrbu hranom kako bi se izbjegle nestašice, dodala je. Na trgu Tahrir u Kairu prosvjednici ističu da neće odustati, unatoč napetostima u odnosu na Mubarakove pristaše koji su ih napali ranije ovoga tjedna. Nezapamćeni prosvjedi protiv dugogodišnjeg predsjednika ujedinili su različite slojeve društva - bogate i siromašne, sekulariste i vjernike, muslimane i kršćane, kompjutorski pismenu mladež i sljedbenike islamističkog pokreta Muslimanske braće. Zapadne vlade dale su potporu prosvjednicima, no neke upozoravaju da ne bi trebalo očekivati previše u kratkome vremenu. Vodeći svjetski državnici okupljeni na međunarodnoj sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu osudili su nasilje u Egiptu i pozvali čelnike zemalja Bliskog istoka da hitno provedu demokratske reforme.
MOSTAR - Ured visokog predstavnika (OHR) pozvao je na brzu uspostavu vlasti u BiH ne isključujući mogućnost poduzimanja mjera nakon što više od četiri mjeseca od održanih izbora u toj zemlji nisu konstituirane skupštine u četirima županijama bez kojih se ne može ustrojiti vlast u Federaciji BiH i državi, prenijeli su u subotu mediji u BiH. Glasnogovornica OHR-a Ljiljana Radetić rekla je da je međunarodna zajednica frustrirana jer političke stranke i skupštine u Hercegovačko-neretvanskoj, Zapadnohercegovačkoj, Hercegbosanskoj i Posavskoj županije, gdje su vodeće stranke dva HDZ-a, i dalje nastavljaju blokirati provedbu izbornih rezultata. "Četiri preostale županijske skupštine trebaju hitno imenovati svoje izaslanike u Dom naroda FBiH. Ukoliko se nastave blokade, OHR ne može isključiti mogućnost poduzimanja dodatnih mjera kako bi demokratskim institucijama bilo omogućeno da funkcioniraju te da stranke i pojedinci koji opstruiraju formiranje ovih institucija u potpunosti odgovaraju za svoja djela", rekla je Radetić. Dodala je da je sada najveća odgovornost na predsjednicima dvaju HDZ-a u BiH. "Posebno predsjednici HDZ-a BiH i HDZ-a 1990 moraju sada dokazati da su opredijeljeni poštivanju Ustava i zakona tako što će dati upute svojim članovima u predmetnim županijskim skupštinama da naprave ono što je potrebno kako bi osigurali da izaslanici u Dom naroda Federacije budu imenovani bez ikakvog novog odgađanja", pojasnila je glasnogovornica OHR-a. Dva HDZ-a u BiH zagovaraju da se vlast na svim razinama u BiH uspostavi od najvećih političkih stranaka, pobjednika unutar sva tri naroda Hrvata, Bošnjaka i Srba, u čemu ih podupiru najjače srpske stranke, Savez nezavisnih socijaldemokrata i Srpska demokratska stranka. Istodobno većinske bošnjačke stranke SDP i SDA, koje su oko sebe okupile HSP BiH i Narodnu stranku Radom za boljitak, pokušavaju uspostaviti vlast na temelju programske platforme za koju nije uvjet da najveće stranke unutar pojedinih naroda budu u vlasti.
MUENCHEN - Novi sporazum START o ograničenju strateškog nuklearnog naoružanja između SAD-a i Rusije, kojim se za trećinu smanjuje broj nuklearnih bojevih glava dviju najvećih nuklearnih sila, formalno je u subotu stupio na snagu pošto su šefovi diplomacija dviju zemalja na sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu razmijenili ratifikacijske dokumente. Američka državna tajnica Hillary Clinton i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov razmijenili su konačne ratifikacijske dokumente na marginama 47. Muenchenske konferencije o sigurnosti na kojoj oboje sudjeluju. Novim sporazumom START koji su predsjednici Barack Obama i Dmitrij Medvedev potpisali 8. travnja 2010. u Pragu, dvije zemlje su se obvezale na smanjenje nuklearnih bojevih glava za trećinu, sa 2.200 na po 1.550, a uvedene su i nove procedure inspekcije arsenala. Taj sporazum je ratificiran u američkom senatu u prosincu, a u ruskom parlamentu krajem siječnja.
ZAGREB - Stalna predstavnica Hrvatske pri Organizaciji za zabranu kemijskog oružja (OPCW) veleposlanica Vesela Mrđen Korać predala je u petak u Den Haagu vjerodajnice glavnom direktoru OPCW-a Ahmetu Uzumcuu, priopćeno je u subotu iz MVPEI-a. Po završetku svečanog dijela predaje vjerodajnica Mrđen Korać i Uzumcu su razgovarali o predstojećem dvogodišnjem članstvu Hrvatske u Izvršnom vijeću OPCW-a, koje će započeti u svibnju 2011. godine, priopćeno je. Tijekom razgovora Mrđen Korać je uputila poziv Uzumcuu da OPCW i ovaj put bude suorganizator Međunarodne radionice industrije i akademske zajednice o osnaživanju rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1540 o sprječavanju širenja oružja za masovno uništenje, koja će se održati u travnju 2011. godine u Cavtatu u okviru Svjetskog kongresa o kemijskoj, biološkoj, radiološkoj i nuklearnoj prijetnji i terorizmu. Glavni direktor Uzumcu je pohvalio dosadašnju suradnju i doprinos Hrvatske radu OPCW-a, priopćeno je iz MVPEI-a.
SUBOTICA - Policija Bačke Palanke uhitila je u subotu Nenada P. iz Neština, zbog sumnje da je u tom srijemskom selu podmetnuo požare u mjesnoj katoličkoj crkvi, priopćila je novosadska policija. "Osumnjičeni je od 30. siječnja do 4. veljače dva puta podmetnuo požare u Rimokatoličkoj crkvi Sv. Ane u Neštinu", navodi se i dodaje da se uhićeni sumnjiči i za požare u zemljoradničkoj zadruzi Neštin, kao i u dvije vikendice u naselju Kuluštra. Policija je Nenadu P. (32) odredila zadržavanje od 48 sati i poslije kriminalističke obrade bit će izveden pred istražnoga suca u Novom Sadu. Portal Srijemske biskupije dan ranije je prenio da je policiji prijavljeno kako je u noći s 2. na 3. veljače netko provalio u crkvu Sv. Ane i podmetnuo požar. Podmetanje požara jedan je od najtežih izgreda prema katoličkoj crkvi u Srijemu posljednjih godina, iako su objekti i župnici tijekom devedesetih bili česta meta napada srbijanskih ekstremista. Mnoge uništene crkve u mjestima koje su većinski naseljavali Hrvati još nisu obnovljene.
LUTON - Nekoliko tisuća pristaša ekstremne desnice prosvjedovalo je u subotu u britanskom gradu Lutonu na poziv organizacije Lige za obranu Engleske (EDL), uz visoku policijsku zaštitu, izvijestili su službeni izvori. "Neka s naših ulica otiđu oni muslimani koji podmeću bombe!" i "Ne želimo više džamije!", moglo se pročitati na njihovim transparentima. Između 2.500 i 3.000 prosvjednika, prema procjeni britanskih medija, prodefiliralo je ulicama Lutona, koji se smatra kolijevkom političkog i vjerskog ekstremizma. Policija nije izvijestila o broju okupljenih. Paralelno su se u drugoj četvrti grada održali prosvjedi organizacije Zajedno protiv fašizma, koji su okupili nekoliko stotina prosvjednika. Da bi se izbjeglo nasilje, u Lutonu je u subotu razmješteno oko tisuću policajaca, no zasad nisu prijavljeni veći incidenti. Oba su prosvjeda odavno predviđena, a održani su istoga dana kad je britanski premijer David Cameron na Konferenciji o međunarodnoj sigurnosti u Muenchenu izjavio kako je politika multikulturalizma promašaj. "Smatram da je došlo vrijeme da okrenemo stranicu i odmaknemo se od bivše politike koja je propala", rekao je Cameron, aludirajući na islamistički ekstremizam u Velikoj Britaniji. Izbor grada u kojemu prosvjeduju pripadnici EDL-a nije slučajan, s obzirom na to da u njemu živi 15 posto muslimana.