Međunarodni institut za strateške studije (IISS) u svom je izvješću objavio da posjeduje dokaze koji pokazuju "izvan osnovane sumnje" da se Iran približava sposobnosti proizvodnje nuklearnog oružja, te da će to biti u stanju za najviše dvije godine ako to njegovi čelnici odluče.
S druge strane IISS je u svom izvješću pod naslovom "Iranske nuklearne, kemijske i biološke sposobnosti" odbacio tvrdnje da Iran provodi zabranjene aktivnosti na razvoju kemijskog i biološkog oružja. Te se optužbe "ne mogu dokazati iz postojećih javno dostupnih informacija, i vjerojatno su pretjerane", navodi se.
IISS, sa sjedištem u Londonu, tvrdi da su sadašnje iranske zalihe nisko obogaćena uranija, ako se dodatno obogate, dostatne za proizvodnju jedne do dvije nuklearne bombe.
Ako se 4000 centrifuga za obogaćivanje uranija u postrojenju u Natanzu iskoristi za proizvodnju nuklearnog oružja, i ako Iran nastavi s obogaćivanjem na maksimalnoj razini, "potrebno je nešto više od godinu i sedam mjeseci da se proizvede količina dostatna za prvu bombu", navodi se u izvješću.
Međunarodna zajednica već osam godina pokušava natjerati Iran da odustane od obogaćivanja uranija jer strahuje da režim u Teheranu želi proizvesti nuklearno oružje. Vijeće sigurnosti UN-a uvelo je sankcije Iranu zbog toga što je odbio prekinuti obogaćivanje uranija.
Iran pak tvrdi da ima pravo razvijati nuklearnu tehnologiju, te naglašava da je njegov nuklearni program namijenjen isključivo u civilne svrhe.
Pregovori Irana i skupine 5+1 (SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija, Kina i Njemačka) o nuklearnom pitanju krajem siječnja u Istanbulu završili su bez rezultata.