Po istraživačkom institutu Pew Forum on Religion and Public Life, muslimansko stanovištvo rast će po stopi od 1,5 posto na godinu, nasuprot 0,7 posto ostalog stanovništva. To je zapravo pad u odnosu na razdoblje od 1990-2010. kada je muslimansko stanovništvo raslo 2,2 posto na godinu.
U studiji naslovljenoj "The Future of the Global Muslim Population" (Budućnost mulimanskog stanovništva u svijetu) navodi se da će 2030. muslimana biti 2,2 milijarde, odnosno 26,4 posto svjetske populacije, koja će tada po procjeni iznositi 8,3 milijarda ljudi.
Danas muslimani predstavljaju 24,3 posto (1,6 milijardi) od 6,9 milijardi stanovnika na planetu. Za dvadesetak godina 79 država imat će više od milijun muslimanskih stanovnika, u odnosnu na današnje 72.
Do navedenog razdoblja, više od 60 posto muslimana živjet će u azijsko-pacifičkom području, a Pakistan će umjesto Indonezije postati najmnogoljudnija muslimanska zemlja.
Institut Pew predviđa da će u Europi muslimansko stanovništvo porasti za trećinu u 20 godina, odnosno s postojećih šest narasti na osam posto. U Francuskoj će broj muslimana porasti sa 4,7 na 6,9 milijuna (10,3 posto stanovništva), u Britaniji s 2,9 na 5,6 milijuna (8,2 posto), a u Njemačkoj s 4,1 na 5,5 milijuna (5 posto).
Muslimani će biti brojniji i u SAD-u, gdje će dosegnuti 1,7 posto populacije, nasuprot današnjih manje od jedan posto, "čime će se izjednačiti sa Židovima i pripadnicima Episkopalne crkve", stoji u izvješću.
Do 2030. godine muslimani će činiti 23,2 posto stanovništva Izraela, uključujući Jeruzalem, ali bez Gaze i Zapadne obale.
Sunitski muslimani će i dalje činiti ogromnu većinu muslimanskog stanovništva, od 87 do 90 posto. Udjel šijita je u padu zbog relativno niske stope priraštaja u Iranu, u kojem živi trećina svjetskih šijita.
Institut Pew najavio je izradu sličnih projekcija za kršćansko, hinduističko, budističko i židovsko stanovništvo.