"SAD odaje priznanje milijunima ljudi Južnog Sudana koji su sudjelovali u tom povijesnom procesu, te pozdravlja čelnike sjevera i juga zemlje zbog stvaranja uvjeta koji su omogućili biračim da glasuju slobodno i bez straha, zastrašivanja ili prisile", navodi se u priopćenju State Departmenta.
Također se ističe doprinos za uspjeh referenduma institucija Južnog Sudana i više od 40 zemalja i međunarodnih organizacija, te pozdravljaju pozitivne ocjene međunarodnih promatračih misija Afričke unije, Arapske lige, Europske unije i Carterova centra.
Dok se čekaju službeni rezultati referenduma, SAD potvrđuje "opredjeljenje da ostane čvrst partner za obje strane dok nastavljaju raditi na punoj provedbi CPA i da daljnjem razvoju svojih odnosa".
State Department ističe da dvije strane imaju priliku da stvoriti trajni mir između Sjevera i Juga, te izgraditi pozitivne odnose s međunarodnom zajednicom. "Nadamo se da će iskoristiti ovaj trenutak, a SAD podupire njihova nastojanja da osiguraju mirnu i prosperitetnu budućnost za sve Sudance", ističe se u priopćenju.
Referendumsko povjerenstvo Južnog Sudana izvijestilo je u subotu da je na jednotjednom referendumu sudjelovalo više od 80 posto upisanih birača, te da bi prvi rezultati mogli objavljeni idućih dana, a konačni se očekuju u prvoj polovici veljače.
Pobjeda pristaša neovisnosti više nije upitna ni među stanovništvom, ni među analitičarima i promatračima, a očkuje se da će potpora toj opciji biti veća od 90 posto.
Bude li neovisnost izglasovana, nova 193. država svijeta trebala bi biti utemeljena već u srpnju, kada po mirovnom sporazumu, s kojim je završio građanski rat na jugu, istječe prijelazno šestgodišnje razdoblje. U građanskome ratu, koji je trajao dulje od dva desetljeća poginulo je dva milijuna ljudi, a četiri milijuna je izbjeglo iz svojih domova. Rat je vođen između Arapa, muslimana na sjeveru zemlje koji drže središnju vlast, i Afrikanaca na jugu koji su većinom kršćani i animisti.