"Dva od tri poduzetnika susreću se s poteškoćama prilikom popunjavanja novootvorenih radnih mjesta stručnom radnom snagom", navodi se u izvješću što ga tvrtka "Ernst&Young" objavljuje svakih pola godine. Iz istraživanja proizlazi da njemačko srednje poduzetništvo i dalje ekspandira, ali da je ta ekspanzija ugrožena zbog nedostatka kvalificiranih radnika, prije svega visoko obrazovanih.
"Poduzetništvu na godinu prijeti gubitak od ukupno 30 milijardi eura zbog nedostaka vrhunskih stručnjaka", stoji u priopćenju u povodu objavljivanja rezultata istraživanja.
Stanje bi se, kako tvrdi "Ernst&Young", u nadolazećem razdoblju mogla pogoršati.
"Šteta koja nastaje zbog nedostatka radne snage je već sad velika, a ona bi u budućnosti mogla biti još veća", smatra Peter Englisch iz tvrtke "Ernst&Young".
Englisch smatra da će se situacija u slijedećih desetak godina za srednje poduzetnitvo, koje je glavni nositelj njemačkoga gospodarskog uzleta, "drastično pogoršati".
"Problem je u tomu što u manjim i srednjim tvrtkama, za razliku od velikih poduzeća, ne postoji dugoročna personalna strategija ", smatra Englisch. Isto tako, apsolventi njemačkih sveučilišta radije se odlučuju za velike tvrtke koje su aktivne i na globalnom planu.
Njemačkom gospodarstvu, kako su pokazala neka prijašnja istraživanja, najviše nedostaje inženjera i to posebice strojarstva i kemije.
Prema istraživanju, načinjenu na temelju ispitivanja među predstavnicima njemačkog srednjeg poduzetništva, 92 posto ispitanih svoju trenutnu gospodarsku situaciju ocjenjuje pozitivno a 52 posto smatra da će se situacija dodatno poboljšati.
U istraživanju su u obzir uzete tvrtke s 30 do 2000 zaposlenih. U tvrtkama ove veličine je zaposleno 66 posto uposlenika u Njemačkoj.