"Vjerujemo da Tunižani imaju pravo izabrati svoje vođe i pozorno ćemo pratiti razvoj događaja", izjavio je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, Mike Hammer na traženje novinara da komentira izvješća o odlasku Ben Alija iz Tunisa.
Ben Ali je nakon 23 godine na vlasti pobjegao iz te sjevernoafričke države, gdje je vlada proglasila izvanredno stanje nakon mjesec dana masovnih prosvjeda u kojima su ubijeni deseci demonstranata.
Također je izvješteno da je tuniska vojska zauzela zračnu luku glavnog grada i zatvorila zračni prostor.
Nije odmah jasno u kojemu se pravcu Ben Ali uputio, a američke TV mreže u izvješćima kao njegovo moguće odredište spominju Maltu i Pariz.
Premjer Mohammed Ghannouchi, dogogodišnji saveznik Ben Alija, objavio je na državnoj televiziji da je preuzeo vlast kao privremeni predsjednik, te da je vlada raspuštena a izbori će se održati u roku od šest mjeseci.
Bijela kuća i State Department ranije su izrazili zabrinutost zbog prekomjerne uporabe sile protiv prosvjednika u Tunisu i pozvali na suzdržanost obiju strana, poštivanje ljudskih prava i provedbu političkih reformi.
State Department je u četvrtak izdao upozorenje američkim građanima protiv putovanja u Tunis.
Christopher Alexander, direktor Programa međunarodnih studija na koledžu Davidson u Sjevernoj Karolini i specijalist za Tunis izjavio je u petak da je službeni Washington "predviljivo tih" prema zbivanjima u Tunisu, jer je riječ o proameričkom režimu i savezniku u borbi protiv terorizma.
"Vlada SAD-a je bila predvidljivo tiha obzirom da je Tunis proamerički", rekao je Alexander, autor knjige "Tunis: vanjska veza stabilnosti i reformi u modernom Magrebu".
On je istodobno istakao važnu ulogu depeša američkog veleploslanstva u Tunisu, koje je objavio WikiLeaks,
u poticanju masovnih prosvjeda zbog siromaštva i korumpirane vlasti.
U tim je depešama opisano bogatstvo koje su u 23 godine nakupili članovi obitelji predsjednika Ben Alija, njihove luksuzne vile u tuniskim ljetovalištima i raskošan stil života, nasuprot općem siromaštvu.
"Ono što je zapanjilo mnoge Tunižane je da američki diplomati privatno imaju istu predodžbu o Ben Aliju kao kao i oni sami", kazao je Alexander, ističući važnu ulogu društvenih mreža Facebooka i Twittera, u uspješnom samoorganiziranju prosvjednika.