Greg Wolff, vlasnik dviju trgovina oružjem u Arizoni, izjavio je da je "prodaja udvostručena" te da je najtraženiji artikl u njegovim trgovinama Glockmeister u Phoenixu i Mesi pištolj "glock" 19 po cijeni od 499 dolara, proizvođača Glock GmbH iz Deutsch-Wagrama u Austriji, prenose u srijedu američki mediji.
Nacionalna rasprava o slabostima u državnim i saveznim zakonima o oružju, započeta nakon tragedije u Tucsonu, izazvala je strah kupaca da će Kongres uvesti stroža ograničenja, kažu trgovci oružjem. Rezultat je da je smrtonosni prikaz učinkovitosti tog oružja potaknula prodaju pištolja u Arizoni i drugim saveznim državama, po podatcima koje je objavio FBI.
"Kad se ovako nešto dogodi, ljudi se boje da će vlada zabraniti te stvari", rekao je Wolff.
Jednodnevna prodaja pištolja u Arizoni povećana je za 60 posto, na 263 komada, 10. siječnja, u usporedbi sa 164 pištolja prodana isti dan prošle godine, što je drugi najveći porast u bilo kojoj saveznoj državi u SAD-u, po podatcima FBI-a.
Istodobno je prodaja pištolja povećana za 65 posto, na 395 komada u Ohiu, za 16 posto, na 672 komada u Kaliforniji, za 38 posto, na 348 u Illinoisu te za 33 posto, na 206 komada u državi New York. Na nacionalnoj razini prodaja pištolja povećana je za oko pet posto, na 7906 komada, pokazali su podatci FBI-a.
Prodaja oružja koju prate savezne vlasti, jer je vezana uz prodaju u trgovinama gdje se traži savezna provjera kupaca, na sličan je način povećana i 2007., nakon pokolja na sveučilištu Virginia Tech, u kojem su ubijene 32 osobe, također pištoljem "glock".
Jared Lee Loughner, 22-godišnjak optužen za pokolj u Tucsonu, imao je iza sebe prekršajni dosije, odbijanje prijama u vojsku zbog uporabe droge i izbacivanje s koledža zbog niza psihotičnih ispada na predavanjima, no to ga nije spriječilo da u studenom 2010. legalno kupi "glock" 19 u trgovini u Tucsonu.
Građani SAD-a vlasnici su oko 200 milijuna komada vatrenog oružja, a zagovornici slobode posjedovanja i nošenja oružja, okupljeni u Nacionalnom puškarskom savezu (NRA), jedan su od najmoćnijih lobija u zemlji. Pozivi na zabranu ili ograničenje prodaje oružja za političare u SAD-u znače ulazak na opasan teritorij, pa su rijetki koji se u to upuštaju čak i među demokratima.
Nakon tragična događaja u Tucsonu kritičari su uredotočeni na produljene spremnike za pištolje, kakvim se koristio Loughner ispalivši 30-ak metaka za pola minute.
Oni su bili zabranjeni do 2004., kad je istekla savezna zabrana za prodaju jurišnog oružja koju je uveo predsjednik Bill Clinton, a još su zabranjeni u šest saveznih država.
Demokratska kongresnica iz New Yorka Carolyn McCarthy najavila je ovaj tjedan da namjerava predložiti zakon o zabrani tih produljenih spremnika. Njezin suprug je 1993. bio među šest žrtava napadača u vlaku na Long Islandu, a njezin sin bio među 19 ranjenih.
Anketa CBS Newsa, rezultati koje su objavljeni u srijedu, pokazuje kako 47 posto Amerikanaca drži da se zakoni o kontroli oružja moraju postrožiti nakon pucnjave u Arizoni, 36 posto da zakoni trebaju ostati isti, 12 posto da ih treba ublažiti, a pet posto se nije izjasnilo.