U takvim okolnostima frankfurtski DAX indeks ojačao je blagih 0,1 posto, na 6.977 bodova. Pariški CAC bio je na dobitku 0,4 posto, popevši se na 3.878 bodova.
Tržištima još uvijek vladaju neizvjesnosti vezane uz globalne gospodarske prognoze nakon što je Kina protekloga vikenda odlučila povisiti kamatne stope po drugi puta u nešto više od dva mjeseca radi zauzdavanja inflacije.
"Kina je dobar pokazatelj daljnjih kretanja na robnim tržištima. Očekujem da bi u idućim mjesecima moglo doći do korekcije na tim tržištima", ocjenjuje strateg tvrtke KBC Securities u Bruxellesu Koen De Leus.
Među dobitnicima se ističe tehnološki sektor, predvođen dionicama tvrtke Alcatel-Lucent, koje su ojačale 1,6 posto nakon što je tvrtka pristala platiti više od 137 milijuna dolara u sklopu nagodbe vezane uz slučaj podmićivanja radi pridobivanja poslova u Latinskoj Americi i Aziji.
Od ostalih dionica toga sektora ističu se Ericsson, ASML Holding i Atos Origin, čije su dionice redom ojačale između 0,5 i 1 posto.
Dobitke je zabilježio i energetski sektor, uslijed rasta cijena sirove nafte iznad 91 dolara za barel, nedaleko 26-mjesečne najviše razine, zbog slabijeg dolara i očekivanja da će oluja na istočnoj obali SAD-a izazvati rast potražnje za lož uljem.
Naftni divovi Total i Repsol zabilježili su rast cijena dionica od 0,8, odnosno, 0,7 posto.
Na strani se gubitnika, pak, našao njemački proizvođač automobila BMW, čije su dionice izgubile 1,7 posto na vrijednosti nakon što im je brokerska tvrtka snizila rejting zbog prognoza pada prodaje u Kini.
Nikkei indeks Tokijske burze oslabio je 0,6 posto, na 10.292 boda.