Međunarodna zajednica priznala je pobjedu oporbenog čelnika Alassanea Ouattarea na predsjedničkim izborima 28. studenoga, no dosadašnji predsjednik Gbagbo odbija priznati poraz i odstupiti s vlasti što je izazvalo krizu u zemlji. U sukobima vojske i pristaša oporbe dosad je, po podatcima UN-a, poginulo 50 osoba.
Zbog nesigurnosti i opasnosti od izbijanja novog vala nasilja Berlin je u srijedu pozvao svoje državljane da napuste Obalu Bjelokosti, a smanjio je i broj diplomatskog osoblja u Abidžanu, javlja agencija dpa.
I Pariz je uputio sličan poziv, a procjenjuje se da u toj bivšoj francuskoj koloniji živi 14.000 francuskih državljana od kojih polovica ima dvostruko državljanstvo, javila je agencija AFP.
Gbagbo, koji uporno tvrdi da je on i dalje predsjednik, u utorak navečer iskazao je spremnost razgovarati sa svojim protivnikom Ouattarom i međunarodnom zajednicom.
Prvotno je predložio osnutak "povjerenstva za procjenu poslijeizborne krize" u kojem bi bili predstavnici Afričke unije, Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država, Europske unije, Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Arapske lige i Kine te svih njegovih sunarodnjaka dobre volje.
Europska unija u srijedu je potvrdila sankcije protiv predsjednika Gbagboa i 18 njegovih suradnika i bliskih osoba, a popis će možda proširiti novim imenima, kazali su diplomatski izvori u Bruxellesu.
Stručnjaci EU-a već su u ponedjeljak zabranili izdavanje viza za putovanje u Europu osobama s popisa, a među njima su osim Gbagboa i njegovih dviju supruga, bivši ministar unutarnjih poslova i zapovjednici republikanske garde te žandarmerije.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick rekao je u srijedu da je ta ustanova zamrznula sva financiranja Obale Bjelokosti. Dodao je kako je razgovarao o potrebi da "središnje banke Zapadnoafričke gospodarske i monetarne unije zamrznu sve zajmove, što su one učinile".