Službeni odnosi Pekinga i Vatikana prekinuti su prije više od pola stoljeća. Peking je ljutit na Vatikan jer priznaje Tajvan kao neovisnu državu, unatoč tomu što Kina taj otok smatra svojim sastavnim dijelom, a Vatikanu smeta što kineske vlasti samostalno imenuju biskupe tamošnje katoličke crkve, a svećenici vjerni Vatikanu izvrgnuti su progonu.
Osma skupština predstavnika Katoličke crkve, održana od 7. do 9. prosinca i zaređenje biskupa u Chengdeu, pogoršali su dijalog i klimu povjerenja uspostavljene s kineskom vladom, stoji u priopćenju Vatikana. U njemu se izražava i "duboko žaljenje" zbog održavanja spomenute skupštine, koja je bila nametnuta "mnogobrojnim biskupima, svećenicima i vjernicima". Vatikan smatra da način na koji je skupština sazvana i na koji je vođena predstavlja "represivno stajalište u odnosu na slobodu vjere".
Sveta Stolica osuđuje teško kršenje ljudskih prava kakvo je počinjeno prema biskupima i svećenicima kineske Katoličke crkve koji su "bili prisiljeni sudjelovati u radu skupštine". Vatikan također smatra da ne može priznati skupštinu kineskih biskupa kao episkopalnu konferenciju te da je imenovanje "nezakonitog" biskupa predsjednikom skupštine žaljenja vrijedan čin. Papa Benedikt XVI. u početku prosinca izjavio je kako kineska Katolička crkva "proživljava iznimno teške trenutke".
Procjenjuje se da kineskih katolika ima oko 5,7 milijuna. Odnosi između Kine i Vatikana, koji nemaju diplomatske odnose od 1951., lagano su "odmrznuti" početkom 2010., točnije kad je tijekom travnja i srpnja zaređeno šest biskupa uz zajedničko odobrenje Pape i kineskih vlasti.