"Ova je reforma nepravedna prema većini radnika, a vladin cilj je da se mirovine smanje", rekao je u utorak na konferenciji za novinare u Ljubljani predsjednik najveće slovenske sindikalne središnjice Dušan Semolič, reagirajući na tvrdnje vlade da je cilj neizbježive reforme stabilizacija javnih izdataka i dugoročno povišenje mirovina kako bi najniža mirovina iznosila 450 eura.
Za većinu sadašnjih zaposlenika koji bi, po novom prijedlogu, trebali raditi do 65. godine s 40 godina staža kako bi postigli punu mirovinu, to će biti nemoguće postići i primat će znatno umanjenu mirovinu, ocijenio je Semolič, kritizirajući prijedlog mirovinske reforme koji bi u parlamentu trebao biti prihvaćen do kraja ove godine.
Po podatcima koje je iznio Savez samostalnih sindikata (ZSSS), najveća sindikalna središnjica u Sloveniji, prosječne mirovine padaju u odnosu na plaće, pa je prosječna mirovina prije deset godina iznosila 72, a sada 55 posto prosječne plaće, a odredbe mirovinske reforme taj će omjer i dalje pogoršavati.
Semolič je kao neprimjerenu osudio jučerašnju izjavu ministra rada i socijalne politike Ivana Svetlika da će vlada na ustavnom sudu pokušati osporiti raspisivanje referenduma o ustavnoj reformi koji pripremaju sindikati kako bi spriječili da se reforma primijeni u praksi s početkom iduće godine.
Vlada tumači da bi negativni rezultat referenduma mogao imati protuustavne posljedice jer bi postala upitna isplata mirovina, a ustav jamči da je Slovenija "socijalna država" koja jamči i normalan standard umirovljenicima.
"Takva bi odluka bila nedopustiva. Vlada misli da su ustavni suci njezin instrument, ali se u tome vara", rekao je Semolič.