Nešto više od 60 posto ispitanika je protiv toga da se u redovitu mirovinu ide u dobi od 65 godina, kako to predviđa novo zakonsko rješenje koje je u proceduri, a 22 posto njih spremno je prihvatiti rješenje koje vlada nudi kako bi mirovinski sustav bio održiv na dulje vrijeme, pokazala je anketa 700 slučajno odabranih ispitanika agencije RM plus čije je rezultate u petak objavio mariborski dnevni list "Večer".
Novi zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju parlament je u četvrtak prihvatio u drugom čitanju, ali je oporba bila protiv, a odbijaju ga i zastupnici stranke umirovljenika (DESUS), koja je dio koalicije premijera Boruta Pahora.
O zakonu će se glasovati do kraja godine, a očekuje se da će on biti prihvaćen. No, sindikati su već najavili da će tražiti da se građani o takvom zakonu očituju na referendumu, što će produljiti rok za početak njegove primjene. Premijer Pahor već je rekao kako vjeruje da će građani mirovinsku reformu poduprijeti i na referendumu.
Slovenska vlada tvrdi da je mirovinska reforma neizbježna kako se ne bi srušio sadašnji "neodrživi" sustav isplate mirovina. Premijer Pahor već je upozorio da će reforma mirovinskog osiguranja, ako se to ne učini odmah, za koju godinu biti mnogo radikalnija.
Reforma mirovinskog sustava, po ocjenama Pahorove vlade, ključan je potez u programu tzv. strukturnih reformi za smanjenje javnih troškova, a tu su i reforma javnog zdravstva i reforma tržišta rada kako bi ojačala gospodarska konkurentnost države na svjetskom tržištu.