Cijena zlata na spot tržištu nakratko je tako dosegnula rekordno visokih 1.428,15 dolara za uncu, nakon čega se blago spustila na 1.425,51 dolar, no i dalje se drži iznad u ponedjeljak dosegnutih 1.422,85 dolara za uncu. Na američkom terminskom tržištu za isporuke u veljači cijena te plemenite kovine uvećana je 10,7 dolara po unci, na 1.426,80 dolara.
Srebro se također sedmi dan zaredom prodavalo po najvišoj cijeni u proteklih 30 godina, uglavnom zahvaljujući slabljenju dolara i pojačanim kupovinama fondova u sektoru roba prema kraju godine. Nakon što je nakratko postiglo novu rekordnu cijenu od 30,42 dolara za uncu, srebrom se trgovalo po cijeni od 30,35 dolara, nasuprot 30,14 dolara dan ranije.
Cijene zlata u eurima također su porasle nadomak rekordnim razinama zbog nepopustljivih napetosti na tržištima obveznica eurozone.
"Općenito je dobar interes za robom, nešto poput ozračja kao da se ne želi zakasniti na vlak, s obzirom da već pristižu prognoze za 2011. a ulijevaju priličan optimizam u pogledu čitavog sektora", kazao je Ole Hansen, viši menadžer u Saxo Banku.
Njemačka i druga veća gospodarstva eurozone odupiru se pozivima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da ulože veće napore u rješavanje dužničke krize eurozone i tvrde da je postojeći privremeni fond za pomoć dostatan. Euro je pak ojačao zbog očekivanja da će Irska usvojiti štedljivi proračun za iduću godinu.
Zlatu podršku pružaju i skromne brojke o novootvorenim radnim mjestima u SAD-u, koje nisu dovoljno velike da bi se smanjila visoka nezaposlenost. Cijenama zlata na ruku idu i najnovije izjave čelnika Feda Bena Bernankea da bi središnja banka mogla povećati kupovine državnih obveznica.
Cijene platine ostale su više-manje nepromijenjene, na 1.720,49 dolara za uncu, dok je paladij poskupio 0,9 posto, na 762 dolara.