Nakon početnih blagih gubitaka, Crobex indeks preokrenuo je smjer i u 12,00 sati bio je na dobitku 0,35 posto, na 1.785 bodova. Crobex10 je ojačao 0,64 posto, na 952 boda.
Redovni promet dionicama iznosio je do podneva 5,2 milijuna kuna, što je 27 milijuna kuna manje nego jučer u ovo doba.
„Nakon što se jutros spustio na 1.772 boda, Crobex indeks preokrenuo je smjer i trenutno je u blagom plusu. Nadam se da ćemo i završiti trgovanje u pozitivnom teritoriju, što bih pripisao tehničkoj korekciji nakon sedam dana pada indeksa“, ističe Roman Rinkovec, broker i investicijski savjetnik u investicijskom društvu Credos.
Međutim, Rinkovec napominje da je promet prilično slab. Do podneva je bilo svega 197 transakcija.
Milijunski promet ostvaren je zasad tek dionicom HT-a, i to u visini od 1,63 milijuna kuna. Cijena joj je oslabila 0,33 posto, na 271,32 kuna.
Po likvidnosti slijedi dionica Podravke, s prometom od 409.000 kuna i padom cijene za 2,3 posto, na 260 kuna.
Izraženiji pad njezine cijene vjerojatno je povezan s očekivanjem da bi ovoga tjedna mađarska OTP banka mogla aktivirati založno pravo koje ima na 10,6 posto dionica Podravke, te ih prebaciti odabranoj brokerskoj tvrtki s nalogom za prodaju.
Od poslovnih vijesti izdvaja se objava Ericssona Nikole Tesle o potpisivanju ugovora vrijednih gotovo 7 milijuna kuna s Crnogorskim Telekomom. Radi se o proširenju i modernizaciji 2G i 3G mobilne mreže T-Mobilea Crna Gora.
Cijena te dionice ojačala je 1,43 posto, na 1.213 kuna, uz promet od 207.000 kuna.
U većem fokusu investitora još je i dionica Ine, s prometom od 189.000 kuna i rastom cijene za 1 posto, nadomak 1.728 kuna.
„Pozitivni impuls tržištu stigao sa europskih burzi, koje su danas u blagom plusu, uglavnom zahvaljujući podatku o padu broja nezaposlenih u Njemačkoj u studenome ispod 3 milijuna, i to po prvi puta u zadnje dvije godine. Domaći makroekonomski pokazatelji još ne daju razloga za optimizam“, kaže Rinkovec.
Državni zavod za statistiku danas je objavio da je u listopadu promet u trgovini na malo u Hrvatskoj realno porastao za 0,3 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je manje od očekivanja i sporiji rast nego mjesec dana prije.
To je četvrti mjesec zaredom kako je potrošnja porasla, no manje nego što se očekivalo. Pet makroekonomista, koje je anketirala Hina, očekivalo je, u prosjeku, rast potrošnje u listopadu za 1,2 posto.
To je i usporavanje rasta potrošnje, s obzirom da je u rujnu promet u trgovini na malo porastao 0,4 posto.
Jačanje potrošnje tijekom ljeta potaknulo je, zajedno s rastom izvoza, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem ovogodišnjem tromjesečju za 0,2 posto, čime je gospodarstvo tehnički izašlo iz recesije nakon 18 mjeseci pada aktivnosti.
No, prvi podaci za listopad nisu ohrabrujući u vezi gospodarske izvedbe u posljednjem ovogodišnjem tromjesečju.
„Uz slabiji od očekivanja rast prometa u trgovini na malo i već ranije objavljeni oštar pad industrijske proizvodnje, još nema oporavka privatnih investicija, a ni državna potrošnja nema osnova za rast. Stoga zasad nijedan pokazatelj nije dovoljno dobar da bi upućivao na nastavak rasta gospodarstva. Očekujem stoga pad BDP-a u zadnjem tromjesečju za više od 1 posto, a jedino što bi moglo dati prividni pozitivan učinak jest bazni učinak“, kaže Zrinka Živković-Matijević, direktorica Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga.