O novijoj povijesti dvaju naroda u 20. stoljeću gotovo se sve zna iako se i u tom razdoblju javlja dosta dezinformacija, no sada je prvi put obrađen i manje poznati, stariji dio njihova odnosa, ustvrdio je Sedlar. Po njegovim riječima, to je prvi film koji sveobuhvatno opisuje kako se razvijao odnos između Hrvata i Srba kroz povijest.
Film se temelji na tekstu Hrvoja Hitreca, odnosno istraživanju građe u hrvatskim, bosanskim i srpskim arhivima, napomenuo je Sedlar, dodajući da u njemu nema sugovornika, a događaji koji se spominju ilustrirani su snimkama načinjenima u Hrvatskoj i Srbiji.
Hitrec je rekao kako dosad nitko nije napravio film koji na temelju činjenica, dokumenata i svjedočanstava prikazuje komparativnu povijest Hrvatske i Srbije od samih početaka u sedmom stoljeću. "U filmu smo pokušali sažeti prethodna stoljeća, a reći više o onome što se događalo u 20. stoljeću te na početku 21. stoljeća", dodao je.
"Obuhvatili smo i dodirne točke u povijesti hrvatsko-srpskih odnosa, primjerice u razdoblju kada su Srbi pod pritiskom Bugara od hrvatskih kraljeva tražili zaštitu i utočište, nakon čega je došlo do uzleta i zlatnog doba srpske države, ili kada je ban Jelačić kao saveznike imao ugarske Srbe", napomenuo je Hitrec.
"Tenzije su počele od šezdesetih godina 19. stoljeća, a kardinalna pogreška bila je ući u zajedničku državu, u Jugoslaviju putem koje je srpski imperijalizam na sve načine pokušao dominirati na jezičnome, gospodarskom i državnom planu", ustvrdio je.
Po njegovim riječima, zaključak filma i analize hrvatsko-srpskih odnosa kroz povijest bio bi kako Hrvati i Srbi mogu živjeti kao susjedi, a Srbi koji žive u Hrvatskoj trebali bi shvatiti da je Hrvatska njihova domovina i Zagreb grad kojemu se trebaju obraćati, a ne Beograd. Tekst u filmu čitat će Sanja Marin i Boris Miholjević.