Radove je otvorio direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinko Mladineo u nazočnosti predsjednice Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora Marijane Petir i kostajničkoga gradonačelnika Tomislava Paunovića.
Završetak sanacije odlagališta komunalnog otpada Rosulja planiran je sredinom iduće godine.
Mladineo je pozvao Sisačko-moslavačku županiju da što prije odredi mjesto za gradnju centra za gospodarenje otpadom, što je, kako je rekao, važno kako bi se taj projekt "mogao aplicirati za dobivanje novca iz strukturnih fondova Europske unije 2012. godine".
Podsjetio je da je ugovor o sanaciji odlagališta Rosulja zaključen još 2005. godine i njime je bila predviđena sanacija "in situ" (na mjestu odlagališta). Nakon provedenih istražnih radova utvrđeno je da takva sanacija nije kvalitetno rješenje jer su na toj lokaciji utvrđene visoke podzemne vode i nepovoljna propusnost naslaga prema vodonosnom sloju ispod područja odlagališta. S obzirom na to da je lokacija često poplavljena jer je u poplavnom području rijeke Une, uz suglasnost Općine Davora dogovorena je sanacija "ex situ", to jest premještanje otpada s Rosulja na sanirano odlagalište te općine Baćansku.
U kolovozu ove godine Hrvatska Kostajnica provela je postupak javne nabave za radove na sanaciji odlagališta komunalnog otpada Rosulja te je za izvođača radova odabrana tvrtka "Velkom" d.o.o. iz Kalnika.
Mladineo je podsjetio kako je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost na području Hrvatske Kostajnice za šest projekata zaštite okoliša i energetske učinkovitosti odobrio ukupno 10.206.895,30 kuna. Novac je dodijeljen za sanaciju službenog odlagališta komunalnog otpada Rosulja, za nabavu kanta i kontejnera, za ostale programe i projekte zaštite okoliša te za ulaganja u energetsku učinkovitost.
Jedinicama lokalne samouprave i tvrtkama na području Sisačko-moslavačke županije Fond je za 119 projekata zaštite okoliša i energetske učinkovitosti odobrio gotovo 104 milijuna kuna, a za programe gospodarenja posebnim kategorijama otpada gotovo 78 milijuna, to jest ukupno više od 181,6 milijuna kuna.
"Ovo ulaganje Fonda u sanaciju postojećih odlagališta otpada znak je da Hrvatska želi zbrinuti svoj otpad prije ulaska u Europsku uniju", istaknula je saborska zastupnica i predsjednica Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora Marijana Petir, dodajući da je sanacija važna s obzirom na blizinu rijeke Une koja zaslužuje postati regionalni park prirode.