Vrijednost projekta je 2,5 milijuna eura, od čega je Hrvatska sudjelovala sa 75.000 eura. Provela ga je tvrtka "Ramboll" iz Danske u suradnji s tvrtkama "Eptisa" iz Španjolske i PM iz Irske te s Ministarstvom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva kao korisnikom novca. Provedba projekta počela je u prosincu 2008. godine.
U sklopu projekta predloženi su postupci, mehanizmi financiranja i upravljanja za uočavanje i sanaciju zagađenih područja u Hrvatskoj. Ti su postupci iskorišteni za izradu planova sanacije pogona za obradu fosfo-gipsa Tvornice umjetnih gnojiva Petrokemije u Kutini te naftom zagađenog područja bivše tvornice vijaka TVIK-a u Kninu.
Jedan je od glavnih zaključaka analize sustava izvještavanja o opasnom otpadu i upravljanja bazama podataka da tvrtke u Hrvatskoj još ne prijavljuju točne količine i vrste proizvedenoga opasnog otpada. Preporuke za poboljšanje sustava, osmišljene u skladu s direktivama EU-a radi boljeg obavještavanja tvrtaka i poticanja primjene propisa, iznesene su ministarstvu. Kako bi se unaprijedilo upravljanje opasnim otpadom, predlaže se cjelovita nadogradnja strukture za prikupljanje i obradu otpada, zajedno s priručnicima za rad. U taj su prijedlog uključene i smjernice za uključivanje javnosti, izradu smjernica za prevenciju i smanjenje nastanka opasnog otpada.
Ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović–Dropulić istaknula je kako je taj projekt vrlo važan za Hrvatsku i njezin proces pridruživanja EU-u sa stajališta pregovora za Poglavlje 27 (Okoliš) te za daljnji razvoj i unaprjeđivanje sustava gospodarenja opasnim otpadom. Naglasila je kako je Hrvatska od početka procesa pridruživanja EU-u u gospodarenju otpadom učinila mnogo. Pravna stečevina EU-a iz područja gospodarenja otpadom u potpunosti je prenesena u hrvatsko zakonodavstvo, donesena je Strategija gospodarenja otpadom i Nacionalni plan gospodarenja otpadom od 2007. do 2015. godine. U Hrvatskoj je uspostavljen sustav odvojenog skupljanja, obrade i zbrinjavanja posebnih kategorija otpada, među kojima ima i nekih kategorija opasnog otpada. Od 2005. sustavno se saniraju odlagališta otpada i lokacije visoko onečišćene opasnim tvarima, a kontinuirano se provode i aktivnosti na uspostavi i izgradnji centara za gospodarenje otpadom na lokalnoj razini.
"Međutim, uz sve rezultate, na području gospodarenja otpadom, posebno opasnim otpadom, čekaju nas još značajne institucionalne i organizacijske promjene te ulaganja u najbolje raspoložive tehnike kako bi se u potpunosti udovoljilo postavljenim ciljevima Nacionalne strategije gospodarenja otpadom i zahtjeva pravne stečevine EU-a", istaknula je ministrica Matulović-Dropulić.
Šef Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj Paul Vandoren poručio je kako pravi posao počinje tek kad projekt završava. Postoje organizacijski izazovi koji su pred nama, od lokalne do državne razine, istaknuo je Vandoren i dodao kako je važno prikupiti podatke o otpadu te uključivanje javnosti.