„Uz slobodu dolazi i odgovornost. I do sada je bilo zloporaba i zato je i uspostavljen sustav nadzora kako bi se smanjio rizik od takvih pojava“, kazala je Malstrom na konferenciji za novinstvo.
Europska se povjerenica za unutarnje poslove tijekom dana sastala s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Nikolom Špirićem, ministrom sigurnosti Sadikom Ahmetovićem i ministrom pravosuđa Barišom Čolakom kako bi se uvjerila da će bosanskohercegovačke vlasti na odgovarajući način informirati svoje građane o pravilima bezviznog režima koja se moraju poštovati.
Malmstrom je posebice istaknula kako oni građani BiH koji od 15. prosinca s biometrijskim putovnicama krenu prema EU moraju znati da tamo ne mogu računati ni na kakvu vrstu azila ili novčane potpore.
Potvrdila je kako se režim nadzora provedbe bezviznog režima odnosi na sve države regije te kako će u roku od šest mjeseci Europska komisija sačiniti prvo izvješće o tome.
„U slučaju sustavnih zloporaba, slijedit će suspenzija bezviznog režima“, kazala je Malmstrom.
Podsjetila je na primjer Srbije iz koje su u neke članice EU počele pristizati velike skupine lažnih azilanata što je izazvalo brojna reagiranja.
Kazala je kako se sa srbijanskim vlastima razgovara o načinu sprječavanja takvih zloporaba dodajući kako u nekim slučajevima iza svega stoje i organizirane kriminalne mreže.
Odgovarajući na novinarsko pitanje, Malmstrom je odlučno odbacila nagađanja po kojima su BiH i Albanije posljednje u regiji dobile bezvizni režim jer u tim državama muslimani čine većinsko stanovništvo.
„To je apsolutno isključeno. EU se nije vodila nikakvom etničkom i vjerskom strukturom stanovništva. Jedini uvjet uvijek je bio ispunjavanje zadanih kriterija“, kazala je Malmstrom.