Kourkoulas je tijekom večeri predsjedniku ministarskog vijeća BiH Nikoli Špiriću uručio izvješće o napretku BiH u 2010. što ga je izradila Europska unija, a nakon toga novinarima je kazao kako je jasno da je, osim u reformama što su prethodile ukidanju viznog režima s EU-om, u BiH zapravo učinjeno vrlo malo.
„U svemu drugom ostvaren je ograničeni napredak“, kazao je Kourkoulas.
U izvješću EU-a istaknuto je kako nije bilo pomaka u provedbi odluke Europskog suda za ljudska prava kojom se od BiH zahtijevalo da iz ustava i izbornog zakona ukloni odredbe koje diskriminiraju građane na temelju nacionalne pripadnosti, uskraćujući im pravo izbora u predsjedništvo BiH i Dom naroda parlamenta BiH.
„Uloga koju ima etnički identitet u politici nastavlja sprječavati funkcioniranje izvršne, zakonodavne i sudske vlasti kao i cjelokupno upravljanje državom“, stoji, među ostalim, u izvješću u kojemu se upozorava kako je i na proteklim izborima u BiH prevladavala nacionalistička retorika.
Također se kritizira izostanak reforma koje bi trebale pridonijeti uspostavi učinkovita tržišnog gospodarstva, koje bi moralo biti jedinstveno za cijelu zemlju.
Izvješće EU-a poziva da se dalje jača borba protiv korupcije i organiziranog kriminala u BiH.
Toj se državi kao hvalevrijedni priznaju tek koraci za jačanje pomirenja i stabilnosti u regiji, posebice pri osiguranju povratka izbjeglica i pravosudnoj suradnji sa susjednim zemljama.
„Ne bih ipak rekao da je ovo izvješće negativno, jer to bi značilo da nema perspektive“, prokomentirao je sadržaj dokumenta EU-a Kourkoulas. Dodao je kako Bruxelles i dalje nudi europsku budućnost cijelom "zapadnom Balkanu" pa tako i BiH, a ona bi pak morala stići susjede koji ubrzano napreduju na putu u EU.
Potvrdio je spremnost EU-a da BiH pomogne na svakom području pa i području ustavnih reforma, no istaknuo je kako je trajna rješenja moguće postići tek na temelju dogovora koji bi se postigao u samoj zemlji.