Londonski Ftse indeks u takvim je okolnostima bio na gubitku 0,37 posto, spustivši se na 5.853 boda. Frankfurtski indeks DAX oslabio je 0,2 posto, na 6.742 boda.
Najveći dobitnici zabilježeni su u financijskom sektoru, predvođenom grčkim bankama ATEbank i Alpha Bank, čije su dionice poskočile 3,6 odnosno 4,4 posto.
Ojačale su i dionice drugih europskih banaka, od HSBC-a i Lloydsa do Credit Suissea, u rasponu od 0,6 do 1,2 posto.
"Prodaje dionica radi ostvarivanja dobiti nisu iznenađenje s obzirom da tržište bilježi rast od oko 15 posto od kraja kolovoza. Tržište bi moglo ostati bez smjernica prvih par dana u ovome tjednu", kazao je Keith Bowman, analitičar u Hargreaves Lansdownu.
Raspoloženje na tržištima dionica poboljšano je temeljem prošlotjednih podataka iz SAD-a o znatno većem od očekivanog broju novootvorenih radnih mjesta u najvećem svjetskom gospodarstvu.
Dobrom ozračju pridonijeli su i podaci o skoku njemačkog izvoza za tri posto u rujnu, po dvostruko većoj stopi nego što su prognozirali analitičari, svjedočeći o čvrstom oporavku u najvećem europskom gospodarstvu.
Njemačka banka Commerzbankk, druga najveća u u toj zemlji, zabilježila je pak pad cijene dionice od četiri posto, budući da njezina dobit u trećem tromjesečju nije ispunila očekivanja tržišta.
Pod pritiskom su bile i irske banke, na čelu s Bank of Ireland i Allied Irisha Banks, čije su dionice oslabjele 4,7 odnosno 2,5 posto.
Pritisaka nisu bile pošteđene ni dionice telekoma. Telecom Italia, Deutsche Telekom i BT Group redom su zabilježili pad cijena dionica u rasponu od 0,7 do 1,1 posto.
Od pojedinačnih gubitnika izdvaja se Rolls-Roys čije su dionice oslabjele daljnjih 2,2 posto, nakon 9,7-postotnog pada u prethodna dva dana trgovanja zbog problema sa zrakoplovnim motorom zbog čega je zrakoplovna tvrtka Quantas bila prisiljena sletjeti i na nekoliko dana prizemljiti flotu Airbusova 380 radi istrage nepravilnosti vezanih uz istjecanje ulja.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 1,1 posto, na 9.732 boda.