Nakana je susreta, istaknuo je veleposlanik, ojačati veze između Dalmacije i Francuske, a u tomu određenu ulogu ima Hrvatsko-francuska udruga Alliance-francaise, koja ima svoje prostore u Marmontovoj ulici u Splitu, priopćila je Splitsko-makarska nadbiskupija na svojim internetskim stranicama.
Na sastanku se razgovaralo i o skorom pristupanju Hrvatske Europskoj uniji.
Postoje neki tehnički problemi koji se rješavaju i idu svojim tijekom, a kad sve bude riješeno važno je da hrvatski narod vidi vrijednost tog pristupa EU, kazao je veleposlanik, dodavši da se u tom vidu, također, treba naglašavati ono pozitivno osobito u Hrvatskoj koja je kulturno i civilizacijski uvijek pripadala EU, navodi se u priopćenju.
Nadbiskup Barišić je istaknuo kako nam Europa nikada nije bila strana, uvijek je bila naš duhovni dom. Očekivali smo da će nas Europa osjetiti kao dio sebe, dodao je.
Govoreći o Crkvi splitsko-makarski nadbiskup kazao je kako je ona uvijek bila otvorena prema EU, jer je ona prostor ne samo mogućnosti bolje povezanosti nego i vrednota koje su iznikle iz kršćanskih korijena. "Vjerujem da one nisu samo povijest nego i budućnost", rekao je.
Nadbiskup Barišić je također istaknuo kako i druge religije u Europi mogu pridonijeti boljem suživotu i dobrom međusobnom dijalogu, napomenuvši kako Europu vidi otvorenom i drugim kontinentima.
Splitsko-makarski nadbiskup izrazio je i nadu da hrvatski narod u Europsku uniju neće ući kao Europljani "treće kategorije" nego ravnopravno, jer i EU ima što učiti od Hrvatske.
Francuski veleposlanik rekao je kako nije samo Hrvatskoj potrebna Europa, nego je i Europi potrebna Hrvatska. Interes je s obje strane, zajednički. Važno je da, zaključio je veleposlanik, da svaka zemlja u EU zadrži svoj identitet: "Jednakost ali ne uniformiranost", kazao je.
Na susretu se razgovaralo i o odnosu Hrvatske sa susjednim zemljama, osobito s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Slovenijom, te o aktualnoj situaciji u Francuskoj, navodi u priopćenju Splitsko-makarska nadbiskupija.