Cilj skupa u japanskom gradu Nagoyi je donijeti ciljeve za zaštitu biljnih i životinjskih vrsta do 2020., protokol o razmjeni genetskog materijala između država i tvrtki te više novca za zaštitu prirode, posebno šuma.
UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu procjenjuje da je globalno smanjenje šumskih površina palo sa 16 milijuna hektara godišnje 90-tih godina 20. stoljeća na 13 milijuna hektara posljednjeg desetljeća, pri čemu je najveći gubitak zabilježen u tropskim zemljama.
Šume upijaju velike količine ugljičnog dioksida, glavnog stakleničkog plina i pomažu u usporavanju klimatskih promjena. One su također i ključni riječni sljevovi, pomažu u čišćenju zraka i dom su brojnim biljnim i životinjskim vrstama.
"Naše šume zahtjevaju hitnu akciju", istaknula je brazilska ministrica okoliša Izabella Teixeira.
Ministri pokušavaju postići partnerstvo 70 zemalja u potpori UN-ovom planu o nagrađivanju zemalja u razvoju koje čuvaju i obnavljaju šume.
Plan REDD-plus (Reduced emissions from deforestation and degradataion) zasad ima obećanja bogatih zemalja da će financirati pilot projekte pošumljavanja u zemljama u razvoju.
No, partnerstvo je zapelo već na početku oko proceduralnih pitanja i načina kako upravljati novcem. Sastanak u Nagoyi trebao bi dati "vjetar u jedra" tome planu uoči globalnog sastanka o klimi u Meksiku idućega mjeseca.