"Ukidanje viza je primijenjeno, dokazano i radi, i nemamo namjeru to stavljati na dnevni red pred zemlje EU-a samo zato što to neki ljudi zloupotrebljavaju", rekao je Wathelet na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka s Dačićem. Pritom je podsjetio da je isti problem zajednički rješen početkom ove godine, pošto su krajem 2009. Srbiji ukinute vize.
Građani Srbije dobrodošli su u EU kao turisti te će svi koji zbog ekonomskih razloga zatraže azil biti vraćeni u Srbiju, istaknuo je, dodajući kako je zajednički interes da se to spriječi.
Dačić je tim povodom najavio povećani nadzor građana na izlasku iz zemlje, posebice kad je riječ o turističkim i kolektivnim putovanjima koje organiziraju putničke agencije.
Istaknuo je da je od ukidanja viza najviše srbijanskih građana zatražilo azil u Švedskoj – oko pet tisuća, zatim u Njemačkoj - oko 1900, te od 600 do 700 u Belgiji. Dodao je kako je među njima najviše Albanaca i Roma te stanovnika zapadnosrbijanske regije Sandžaka.
Dačić je naglasio kako će se učiniti sve da to ne ugrozi liberalizaciju viza za građane Srbije.
Na sastanku su bili i veleposlanici Njemačke i Švedske u Srbiji, a Wathelet bi, kako se očekuje, istim povodom poslije Srbije trebao posjetiti i Makedoniju.
Prije toga Dačić je danas o toj temi razgovarao i s ministricom njemačke savezne države Bavarske Emilijom Mueller.