Jačanje jena nakon ljeta narušilo je konkurentnost japanskih proizvoda u inozemstvu i nagriza dobit japanskih tvrtki pri preračunavanju inozemnih prihoda u domaću valutu.
Najveći svjetski proizvođač automobila nada se da će ublažiti negativni utjecaj ojačalog jena na izvoz prebacivanjem proizvodnje u inozemstvo, objavila je agencija Kyodo, pozivajući se na neimenovane izvore u tvrtki.
U inozemnim je tvornicama prošle godine proizvedeno 815 tisuća Corolla, uključujući i one u Brazilu i Tajlandu, dok ih je u Toyotinim japanskim pogonima proizvedeno 235 tisuća, navodi glasnogovornica tvrtke u telefonskom razgovoru.
Tvrtka nije potvrdila da će nastaviti premještati proizvodnju u inozemstvo, rekla je.
Japanski izvoznici sve su nervozniji budući da vladine mjere ograničavanja rasta jena ne donose većeg ploda. Tako je 15. rujna jen dosegnuo najvišu vrijednost prema dolaru u 15 godina, potaknuvši središnju banku da prvi puta u šest godina prodaje domaću valutu.
Početkom mjeseca Bank of Japan odlučila je također ponovno sniziti ključne kamatne stope na raspon od nula do 0,1 posto i uspostaviti pet tisuća milijardi jena vrijedan fond za kupovinu financijske imovine.
Japanski ministar financija Yoshihiko Noda kazao je 7. listopada da će se po potrebi poduzeti i dodatne mjere, iako nije navodio detalje.