Vlada bi morala primijeniti članak 35 nacionalnog ustava iz 1982., kojim se kineskim državljanima dopušta "sloboda govora, pisanja, udruživanja, okupljanja i demonstracija", stoji u pismu uz 23 imena u potpisu.
Ističu da je "28 godina članak 35 ostao neprimjenjivan i bio negiran primjenom drugih propisa".
Nazivaju to skandaloznom "lažnom demokracijom službenog priznanja i konkretnog negiranja".
Pismo je objavljeno na nekoliko kineskih portala i portala na engleskom jeziku, a potpisali su ga, među ostalima i Li Rui, bivši tajnik Mao Ce Tunga, te Hu Jiwei, umirovljeni glavni urednik službenog lista KP Kine Renmin Ribao (Narodni list).
Pismo je sastavljeno u ponedjeljak, ali je očito bilo pripremljeno prije nego što je u petak norveški odbor objavio da je ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir dodijelio kineskom disidentu Liu Xiaobu, koji služi 11-godišnju zatvorsku kaznu.
Potpisnici navode nekoliko primjera cenzure, među njima i autocenzuru državne agencije Xinhue koja je prešutjela poruku premijera Wena Jiabaoa iz kolovoza kada je pozvao na uvođenje većih medijskih sloboda i rušenja tabu tema.
Liu Xiaobo, istaknuti književnik i jedan od vodećih kineskih disidenata osuđen je na 11 godina zatvora u prosincu jer je potpisao Povelju '08 kojom istaknuti intelektualci traže demokratske reforme, slobodu govora i slobodne izbore.
Kina je bijesno reagirala na odluku Nobelova odbora i nazvala nagradu "proturječnom njezinim ciljevima i opscenom".