Okružna sutkinja Virginia Phillips iz Riversidea u Kaliforniji, u rujnu je utvrdila da je ta politika neustavna, a u utorak je odbacila zahtjev Obamine administracije za odgodu izdavanja naloga i donijela rješenje o trajnoj obustavi provedbe 17-godišnje vojne politike.
Odluku su pozdravile organizacije za prava homoseksualaca, koje kažu da je sutkinja Phillips ostvarila ono što je predsjednik Barack Obama obećao, ali nije uspio provesti.
"Taj nalog sutkinje Phillips još je jedan povijesni i hrabar korak u pravom smjeru, korak kojim je Kongres bio uočljivo usporen", izjavio je Alexander Nicholson, izvršni direktor Servicemembers United, najveće američke udruge homoseksulanih i lezbijskih vojnika i veterana.
On je bio jedini veteran tužitelj u predmetu koji je pokrenula organizacija za prava homoseksualaca Log Cabin Republicans 2004. kad je tužbom zatražila da se zaustavi provedba politike "ne pitaj, ne govori".
Ministarstvo pravosuđa ima 60 dana za žalbu na odluku. Pravni stručnjaci kažu da vlada nema pravnu obvezu to učiniti, te da bi mogla ostaviti odluku sutkinje Phillips na snazi, izvijestile su američke TV postaje.
Glasnogovornica ministarstva pravosuđaTracy Schmaler izjavila je da vlada razmatra odluku Phillips te da zasad nema komentara.
Politika "ne pitaj, ne govori", uvedena 1993., zabranjuje vojsci da ispituje svoje pripadnike o seksualnoj orijentaciji, ali i vojnicima zabranjuje otvoreno homoseksualno ponašanje.
Po toj politici, muškaraci i žene koji u vojsci priznaju da su homoseksualci ili se upuste u homoseksualne aktivnosti, čak i u privatnosti svojih domova izvan vojnih baza, mogu biti otpušteni is vojske.