U zborniku (88 str.) objavljeno je uvodno slovo Hrvoja Hitreca te izlaganja Milana Vukovića "Zajednički zločinački pothvat - Što je to", Robina Harrisa "Hrvatska i međunarodno sudište u Haagu: Politika ili pravda? - Iz britanske perspektive", biskupa Mile Bogovića "Zanima li Haaški sud cjelovita i objektivna slika proteklih ratnih zbivanja?", Josipa Jurčevića "Povijesno-politički aspekti djelovanja Haaškog tribunala", Luje Medvidovića "Haaški sud i zajednički zločinački pothvat", Marka Samardžije "O terminološkom oksimoronu - Zajednički zločinački pothvat" i Marka Barišića "Političke igre oko Oluje".
Znanstveno-stručni skup o odnosu Haaškoga suda prema Hrvatskoj osvijetlio je temu s političkoga, pravnoga, povijesnog i filološkog aspekta. Skup je 9. lipnja pripremilo Hrvatsko kulturno vijeće, udruga koja okuplja hrvatske intelektualce.
Predsjednik HKV-a Hrvoje Hitrec na skupu je ocijenio da se na Haaškom sudu pokušava krivotvoriti istinu kako bi se Hrvatskoj nametnula krivnja.
Nekadašnji savjetnik britanske premijerke Margareth Thatcher povjesničar Robin Harris ocijenio je tada kako je britanska politika pokušavala održati Jugoslaviju na životu, a da je haaško sudište postalo pravo čudovište, čije postojanje nije zaustavilo Mladića da pobije tisuće Muslimana u Srebrenici. Ocijenio je također kako bez hrvatske vojno-redarstvene akcije "Oluje" ne bi bilo Daytona, a bez nje ni Bosne.