Za ovaj ugovor glasovalo je devet, a protiv su ponovo bila četvorica bošnjačkih zastupnika koji su u ožujku spriječili prihvaćanje ovog dokumenta pozivajući se na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.
Ti su zastupnici ocijenili da ugovor diskriminira bivše pripadnike HVO-a na temelju posjedovanja hrvatskog državljanstva pa su tražili da se o njemu, sukladno propisanoj proceduri u takvim slučajevima, očituje i Ustavni sud BiH.
Sud je 31. ožujka donio odluku po kojoj odredbe ugovora o pravima bivših pripadnika HVO što su ga u prosincu 2005. godine potpisali potpredsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor i zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH Bariša Čolak ne ugrožavaju vitalni interes bilo kojeg naroda.
Također se istaknulo da je suvereno pravo druge države da sama određuje kome će dodjeljivati novčanu potporu osiguranu iz vlastitih fondova.
Samo u prvoj godini provedbe ugovora iz hrvatskog proračuna bi kao pomoć stradalnicima HVO-a trebalo biti osigurano oko 40 milijuna kuna.
Zastupnički dom Parlamenta BiH ugovor je odobrio prije.
Zastupnik Hasan Čengić iz Stranke demokratske akcije (SDA) koji je i u prvom izjašnjavanju osporavao ugovor ponovno je nakon glasovanja potaknuo raspravu o njegovu sadržaju tvrdeći da je dobio pisanu poruku nekoliko stotina bivših pripadnika HVO-a koji se žale da su ostali zapostavljeni.
"Oni su bili u HVO-u i na žalost su stradali... Oni ne ispunjavaju samo jedan uvjet, a to je hrvatsko državljanstvo", kazao je Čengić.
Njegov stranački kolega Osman Brka izjavio je kako je "zaprepašten odlukom Ustavnog suda".