Uvodničar i moderator okruglog stola Božidar Petrač u izlaganju pod naslovom "Strašno lice ništavila - medij kao sredstvo represije" nadovezao se na sinoćnje dramsko izvođenje polemičkih tekstova nastalih polovicom 70-ih godina između Antuna Šoljana i Gorana Babića. Povod za tu polemiku bilo je objavljivanje Mihalićeve "Antologije hrvatske poezije" godine 1971. na slovenskom jeziku.
"Bili su to pravi politički ili politikantski obračuni koji nisu prezali ni od čega: riječ je mogla bez suda osuditi i likvidirati svakoga tko je mislio malo drukčije od nekolicine onih što su uzurpirali sebi pravo krojiti po svojoj ideološkoj, totalitarističkoj svijesti vrijednosne ljestvice u pojedinim područjima unutar tadašnje hrvatske, odnosno jugoslavenske kulture", rekao je.
Polemika glede jedne više-manje solidne i posve bezopasne autorske antologije toliko je dovela do usijanja da je u konačnici završila zastrašujućim prokazivačkim tekstom samoga glavnog urednika "Oka" Gorana Babića.
Mihaliću u obranu tada ustaje elegancijom, riječu, smirenošću, ali i velikom prodornošću Antun Šoljan tekstom "Tako nam je suđeno", rekao je Petrač.
Mudri Šoljan je znao koga i na što cilja, da se to nije odnosilo samo na jednu osobu, nego i na cijele književne vrijednosne mape suvremene hrvatske književnosti, koje je trebalo osporiti samo zato što su imale istinsku i estetsku neosporivu vjerodostojnost, dodao je Petrač. Polemika je pokazala "strašno lice ništavila", što ga, smatra Petrač, do takvih razmjera mogu dovesti mediji kao sredstva represije nad slobodom, ljudskim dostojanstvom i istinom.
U izlaganju s naslovom "Mediji, književnost i istina" Zdravko Gavran je istaknuo da se u današnjim napisima o medijima i književnosti često ističe kako mediji imaju informacije o stvarnim činjenicama dok književna djela nude izmišljene svjetove, pa da bi zato mediji trebali imati veću vjerodostojnost od književnosti.
Mediji, ali i moderna književnost koja se ravna po željama i očekivanjima publike, nakladnika ili nekih drugih čimbenika danas su u svakom slučaju suočeni s moralnom dvojbom čije je raspone svojedobno naznačio nobelovac Albert Camus, koji je rekao: "Tražiti ono što je istinito ne znači tražiti ono što je i poželjno."
Antun Pavešković rekao je u izlaganju s naslovom "Književnosti i mediji i književnost kao medij" kako treba definitivno postaviti pitanje je li književnost medij i ima li ona neki svoj izražajni medij ako priznamo da su riječi književnosti ono što su slikarstvu boje ili kamen kiparstvu.
Na okruglome stolu govorili su i Đurđica Ivanišević, Branimir Bošnjak, Davor Šalat, Denis Peričić i Matija Čurić.