Na skupu sudjeluje više od 40 stručnjaka iz 19 zemalja potpisnica Barcelonske konvencije te zemalja Europske unije, a kao promatrači nazočni su i predstavnici nekoliko najpoznatijih sredozemnih ekoloških nevladinih udruga te međunarodnih organizacija koje svoj rad temelje na zaštiti mora i obalnih područja.
Otvarajući skup, koordinator Mediteranskog akcijskog plana Paul Mifsud kazao je da su sredozemna obalna područja izvrgnuta velikim i često negativnim promjenama pod pritiskom urbanizacije, industrijalizacije i turističkog razvoja.
"Obalna područja postala su i prostorom snažne trgovine nekretninama jer je riječ o najvrjednijim dijelovima nacionalnog teritorija u mnogim zemljama. I u Hrvatskoj smo svjedoci promjena u obalnom području kojima se ne suprotstavlja primjerenim planskim i zakonodavnim mjerama. Bespravna izgradnja, linearna obalna urbanizacija i onečišćenje obalnog mora najizraženije su posljedice negativnih obalnih procesa", kazao je, uz ostalo, Paul Mifsud.
Barcelonska konvencija predviđa prihvaćanje više protokola kojima se rješavaju specifična pitanja u upravljanju okolišem, a njezin sedmi protokol je pravni dokument koji predviđa pomoć mediteranskim zemljama u donošenju zakonodavstva o upravljanju obalnim područjima.
Na sastanku u Splitu sljedeća tri dana pravni i tehnički stručnjaci pregovaraju o prijedlogu sedmog protokola koji je izradio splitski Centar programa prioritetnih akcija. Sam dokument, kazao je Mifsud, neobično je važan jer će svaka zemlja, kad bude prihvaćen i potvrđen, a to se očekuje potkraj 2007., s njim morati uskladiti svoje zakonodavstvo.
U tijeku dvogodišnjih pregovora predviđena su još tri slična sastanka stručnjaka iz sredozemnih država.