Izvješće, koje je naručila 21 zemlja koja izlazi na Sredozemno more, ocrtava sumornu budućnost regije ukoliko se nastave sadašnji trendovi u izgradnji i odnosu prema okolišu.
Navodi se kako će do 2025. godine u sredozemnim zemljama živjeti 524 milijuna ljudi, dok ih je 2000. bilo 427 milijuna. Broj stanovnika u obalnim gradovima porast će sa 70 milijuna u 2000. na 90 milijuna u 2025., a iste godine 312 milijuna turista posjetit će sredozemna obalna područja u odnosu na 175 milijuna 2000.
U izvješću se predviđa da će do 2025. novim lukama, cestama, aerodromima, električnim centralama (čiji će broj s 200 porasti na 260), desetinama rafinerija i postrojenjima za desalinizaciju vode biti pokriveno čak 50 posto sredozemne obale.
Nekih 63 milijuna ljudi će patiti od nedostatka pitke vode, moru prijeti zagađenje otpadnim vodama, navodi se u dalje u izvješću "Održiva budućnost za Sredozemlje" kojeg je sastavilo oko 300 stručnjaka pod pokroviteljstvom UN-ova Sredozemnog akcijskog plana, dijela UN-ova programa za okoliš smještenog u Ateni.
Njime su obuhvaćeni Španjolska, Francuska, Italija, Monako, Malta, Cipar, Slovenija, Hrvatska, BiH, SCG, Albanija, Grčka, Turska, Sirija, Libanon, palestinski teritoriji, Izrael, Egipat, Libija, Tunis, Alžir i Maroko.
U izvješću se naglašava da su se ostvarila mnoga pesimistična predviđanja iz prve studije o Sredozemlju iz 1989. godine. U njemu se upozorava kako će pomorski teretni promet rasti sve brže, a sve veću prijetnju će predstavljati zagađenje balastnim vodama i kemijskim proizvodima koje ispuštaju brodovi i mogućnost izlijevanja nafte u more.
Desertifikacija na južnom i istočnom Sredozemlju će pogoršati socijalne i prirodne štete pojačavajući siromaštvo na selu, gubitak bioraznolikosti i smanjenje zaliha vode.
Izvješće, međutim, također opisuje i alternativni put u budućnost temeljen na načelima održiva razvoja koji bi mogao "dramatično" povećati kvalitetu života u regiji u narednim desetljećima.
Također se poziva na novi regionalni sporazum kojim se poduzele snažnije mjere za povezivanje zaštite okoliša i razvoja, povećano ulaganje u smanjenje zagađenja te razvijanje bolje lokalne politike razvoja.